< Powrót
1
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Unruga
Józef Unrug w 1928 roku.

Admiralski Rejs – konkurs pamięci Józefa Unruga

Motto tegorocznej, czwartej edycji Admiralskiego Rejsu – Ogólnopolskiego Konkursu Pamięci Admirała Józefa Unruga brzmi „Od marynarza do admirała”. Organizatorzy jak zawsze czekają na prace literackie i plastyczne.

Konkurs organizowany jest przez Katarzynę Rodziewicz, właścicielkę Dworu Marzeń – rodowej posiadłości Unrugów w Sielcu i popularyzatorki postaci Józefa Unruga. W tym roku odbędzie się po raz czwarty. Poprzednie edycje były skierowane do uczniów szkół noszących imię admirała, tegoroczna formuła będzie szersza.

Unruga

Prace konkursowe z III edycji Admiralskiego Rejsu.
Fot. Katarzyna Rodziewicz

– W tym roku postanowiliśmy skierować konkurs do wszystkich, którzy są zainteresowani historią życia admirała i wartościami przez niego wyznawanymi – tłumaczy Katarzyna Rodziewicz. – Wpływ na to miał fakt, że w ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz świętowaliśmy sprowadzenie prochów Józefa Unruga do Polski.

Celem konkursu jest propagowanie pamięci, dokonań i postawy admirała, który jest jednym z symboli polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 roku Józef Unrug był dowódcą Floty w Gdyni, a w 1939 roku dowódcą Obrony Wybrzeża. Mimo doskonałej znajomości języka niemieckiego i namów dalszej rodziny nie zdecydował się na przejście na stronę III Rzeszy i niemal całą wojnę spędził w obozach jenieckich. Admirał miał nie tylko piękną kartę wojskową, ale też żeglarską – był komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski, organizował i sędziował regaty oraz kierował Delegaturą Morską Polskiego Związku Żeglarskiego.

IV Admiralski Rejs – Ogólnopolski Konkurs Pamięci Admirała Józefa Unruga odbędzie się w dwóch kategoriach: literackiej (poezja, proza, esej, opowiadanie i list) oraz plastycznej, gdzie sposób artystycznej wypowiedzi jest dowolny. Motto tegorocznej edycji brzmi „Od marynarza do admirała”. Prace podzielone zostaną na trzy kategorie wiekowe – szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum oraz dorośli. W jury oprócz organizatorki zasiądą również Agnieszka Wysocka i Lech Łbik z Pracowni Dokumentacji Zabytków Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury (część plastyczna) oraz pisarz Mariusz Borowiak i historyk Marek Wilgórski ze Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

Prace należy zgłaszać do organizatora do 29 marca 2019 roku. Na uczestników czekają nagrody rzeczowe, a autor, którego prace zwyciężą w obu kategoriach otrzyma główne trofeum – Złotego Admirała. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas uroczystej gali w poniedziałek 20 maja 2019 roku w Dworze Marzeń w Sielcu.

Regulamin IV Admiralskiego Rejsu – Ogólnopolskiego Konkursu Pamięci Admirała Józefa Unruga

PODZIEL SIĘ OPINIĄ