< Powrót
15
kwietnia 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
esailingu
Tak wyglądało stanowisko uczestnika drugiej edycji mistrzostw świata w e-żeglarstwie w 2019 r.

Akademia eSailingu zaprasza na wirtualne wykłady

Do północy 15 kwietnia trwają zapisy do Akademii eSailingu, organizowanej przez zespół eSailing Polska pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego. Będzie to wydarzenie inaugurujące akademickie rozgrywki esailingowe w Polsce, ale uczestniczyć w Akademii może każdy.

– Na platformie wydarzenia można zarejestrować się podając swój status studencki lub wybierając opcję „wolny słuchacz” – wyjaśnia Marek Słaby z eSailing Polska. – Prelekcje prowadzone będą od 20 do 22 kwietnia. 27 kwietnia odbędą się natomiast warsztaty esailingowe. Wtedy nastąpi oficjalna rejestracja akademickich drużyn, które zgłosiły się do udziału w rozgrywkach ligowych. Tego dnia przeprowadzimy wspólne treningi, odbędą się mecze pokazowe, szkolenia. Opowiemy też o wydarzeniach, nie tylko akademickich – związanych z tegoroczną rywalizacją esailingowa w Polsce.

Trzydniowy cykl prelekcji ma bardzo interesujący program. Wykładowcami będą praktycy żeglarstwa i esailingu. Wśród nich znajdą się: Thomas Bjørn-Lüthie z Sailing TV, który opowie o rywalizacji w esailingowych mistrzostwach świata i Pucharze Narodów, Eugeniusz Ginter z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z wykładem poświęconym temu co wspólne i różne w eSailingu i żeglarstwie tradycyjnym, uczestnik ubiegłorocznych mistrzostw świata i Pucharu Narodów, Andrzej Trela oraz dr Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

– Polska Agencja Antydopingowa w sferze swoich zainteresowań ma także esporty, bo i tam trzeba się wystrzegać zagrożeń związanych z dopingiem – mówi Marek Słaby. – Dyrektor Rynkowski opowie o tym, czego należy się wystrzegać, jakie skutki wywołuje niedozwolony doping. To będzie bardzo interesujący element edukacyjny dla wszystkich zainteresowanych udziałem w rozgrywkach esailingu.

Zdaniem naszego rozmówcy esailing to dyscyplina, której główną zasadą jest hasło „no excuse” – żadnych wymówek. W czasie wirtualnych regat wszyscy mają równe szanse i nie ma możliwości tłumaczenia słabszych wyników niekorzystnym klimatem w Polsce.

– To rozrywka dla każdego i każdy może wygrywać – zapewnia Marek Słaby. – Esailing bardzo dobrze odwzorowuje charakterystykę łódek, siłę i kierunek wiatrów. Dlatego to równocześnie bardzo dobry element treningowy, który pozwala pracować nad taktyką regatową. Chcemy umożliwić zawodnikom wymianę doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności początkującym.

Organizatorzy podkreślają, że esaling zyskuje coraz mocniejszą pozycję wśród wirtualnych dyscyplin promowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Regaty esailingowe, jako pierwsze w kategorii esportów, były transmitowane na oficjalnym kanale Olimpijskim. Ponad 2 miliony osób zobaczyły, jak Joan Cardona z Hiszpanii zostaje mistrzem świata, a reprezentacja Wielkiej Brytanii wygrywa Puchar Narodów.

W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy zainteresowanie esailingiem w Polsce wzrosło o ponad 100 procent. To efekt nie tylko ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej, ale przede wszystkim wynik trwającej od kilku lat ekspansji esailingu w świecie wirtualnych rozgrywek sportowych. Rywalizacja w lidze akademickiej z pewnością przyczynią się do zwiększenia zainteresowania taką formułą rywalizacji sportowej, tym bardziej, że stawką w walce o czołowe lokaty będą także nagrody finansowe.

Akademia eSailing oraz eSailing Liga Akademicka objęte zostały m. in. patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego. Prezes PZŻ, Tomasz Chamera, napisał w liście do organizatorów: „Polski Związek Żeglarski gorąco popiera eSailing, który jest nie tylko naturalną ścieżka rozwoju naszego sportu, ale również rozwiązaniem przyszłościowym, związanym z jego popularyzacją. Mamy nadzieję, że realizowane projekty będą sukcesem organizacyjnym, dając dużo satysfakcji zarówno uczestnikom, jak i organizatorom”.

Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu merytorycznym Polskiej Fundacji Morskiej, wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim i Akademickim Biurem Karier Uniwersytetu Szczecińskiego i pod patronatem Żeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ