< Powrót
8
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Andrzej Kopytko
Jester Challenge 2022

Andrzej Kopytko rozpoczął zmagania w Jester Challenge 2022

Polak Andrzej Kopytko wystartował w niedzielę 8 maja w samotnych, transatlantyckich regatach Jester Challenge 2022. Żeglarza czeka pięciotygodniowy wyścig do Newport na jachcie „Opole”.

Pochodzący z Opola, ale mieszkający w Gdańsku Andrzej Kopytko po raz drugi samotnie mierzy się z Oceanem Atlantyckim. W 2017 roku wystartował w wyścigu OSTAR (którego kolejna edycja – z udziałem Polaków – rozpocznie się 15 maja), jednak awaria zmusiła go do wycofania się po zaledwie pięciu dniach. W niedzielę 8 maja o godzinie 13 czasu polskiego żeglarz rozpoczął zmagania w regatach Jester Challenge 2022, których trasa biegnie z brytyjskiego Plymouth do Newport w USA.

Start do regat Jester Challenge 2022!
Fot. Wiktor Dworznikowski

W regatach oprócz Kopytki wystartowało czterech żeglarzy: Bernie Branfield na jachcie „Louisa”, Howard Chivers na „Sandpiper”, John Apps na „Arelia of Hoo” i Steve Hickey na „Pipsqueak”.

– Jester Challenge ma formułę bez rywalizacji – każdy uczestnik ściga się sam ze sobą – tłumaczy Andrzej Kopytko. – Wyzwaniem jest samo ukończenie tego wyścigu. Myślę, że dopłynięcie do Newport zajmie mi około pięciu tygodni, ponieważ nie mam bardzo szybkiej łódki. Osiągnięciem będzie pokonanie tej trasy w krótszym czasie.

Ostatnie tygodnie żeglarz spędził na przeprowadzaniu jachtu do Anglii. Z powodu braku wiatru do Plymouth dopłynął dopiero w piątek 6 maja rano. Sobotę spędził zaś na ostatnich przygotowaniach oraz sprawdzaniu prognozy i planowaniu trasy.

– Wygląda na to, że pierwsze dwa dni będę płynął z wiatrem – mówił Andrzej Kopytko. – Później planuję popłynąć loksodromą lub trochę poniżej. Dużo jednak zależy od tego, jak pójdzie mi start i jak ostatecznie ukształtuje się pogoda.

Pozycję Polaka będzie można śledzić na trackingu. Informacje z pokładu będą zaś publikowane na profilu Facebooku i na stronie internetowej. Patronem medialnym rejsu jest portal Żeglarski.info.

Andrzej Kopytko, ur. 17 września 1975 roku. Opolski żeglarz regatowy. W 2014 roku zajął drugie miejsce w regatach o Puchar Poloneza w grupie Open, w 2015 roku drugie w grupie Open w regatach Bitwa o Gotland. W 2017 roku wystartował w transatlantyckich regatach samotników OSTAR, jednak z powodu awarii zmuszony był do wycofania się. Zaś w 2019 roku zdobył srebrny medal (wspólnie z z Anną Majewską) w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg dwuosobowych. 8 maja 2022 roku wystartował w transatlantyckich regatach Jester Challenge 2022. Od kilku lat mieszka w Gdańsku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ