< Powrót
2
czerwca 2017
Tekst:
Krystian Szypka
Zdjęcie:
Krystian Szypka

OSTAR 2017 – awaria jachtu kpt. Andrzeja Kopytko

W związku z poważną awarią takielunku (sztag główny i sztag wewnętrzny) i nadal pogarszającymi się warunkami na oceanie kapitan Andrzej Kopytko podjął decyzję o przerwaniu wyścigu w OSTAR 2017 i powrocie do brytyjskiego portu Plymouth.

Pomimo podjętych prób napraw, dalsza żegluga i nieuchronne na tym akwenie sztormy sprowadziłyby na jacht „ Opole” i jego kapitana ogromne niebezpieczeństwo, dlatego ta niezwykle trudna dla Andrzeja decyzja, w oparciu o rozsądek i priorytet bezpieczeństwa, musiała być podjęta. Nasi koledzy w Plytmouth są już poinformowani i pomogą kapitanowi na miejscu.

Poniżej oświadczenie kapitana otrzymane drogą satelitarną:

„Przyznam, że piszę to ze łzami w oczach, ale po nie przespanej nocy i porannej walce na decku, podjąłem decyzję o powrocie do Plymouth. Ok. 5.30 UTC obudził mnie łomot i wyrzuciło mnie z koi. Jachtem rzucało na boki w nieprawdopodobnie wielkim rozkołysie, aż ciężko było wyjść z kabiny. Przerażony zobaczyłem dyndający, zerwany sztag wewnętrzny oraz bardzo niebezpiecznie uszkodzony sztag główny i niebezpiecznie łopoczący, częściowo wleczony w wodzie żagiel sztormowy. Zachowanie masztu (nienaturalne odchylenia) też wydało mi się bardzo niepokojące.

Nie wiem co się stało, być może jacht na skutek chwilowej utraty kontroli ustawił się bokiem do fali i trafił pechowo na jedną z bardziej rozbudowanych fal (takich jest z każdym dniem coraz więcej, w związku ze zbliżającym się niżem).

Zabrałem się za naprawy, ale nadszedł czas na rozsądek: jestem dopiero w piątej dobie wyścigu, przede mną najgorsze oblicze oceanu i 3 tygodnie żeglugi, a jacht właśnie został bardzo mocno osłabiony, co czyni moją sytuację skrajnie niebezpieczną. Zbliża się potężny niż, którego po prostu możemy nie przetrwać w żegludze pod wiatr – a tylko taka wchodzi w grę. Nie mam już możliwości postawienia foka sztormowego, a zarazem ciężko mi określić stopień uszkodzenia sztagu, zatem sztormowanie na zredukowanym foku głównym też nie wchodzi w grę.

Dlatego pomimo wewnętrznej chęci kontynuowania wyścigu, muszę zrezygnować i wycofać się do Plymouth, by po naprawach jachtu zdecydować co dalej. Jedno jest pewne, pomimo tak niefortunnego zakończenia mojego pierwszego OSTAR nie poddam się i nie zmarnuję poświęconych na to żeglarskie marzenie trzech lat i w końcu dopnę swego celu. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i kibicowali, przepraszam jeśli Was zawiodłem i liczę na Waszą wyrozumiałość”.

W wyścigu TwoSTAR wciąż pozostaje Joanna Pajkowska, która na jachcie „Rote 66” żegluje jako załoganta z Uwe Röttgeringa. Zajmują obecnie pierwsze miejsce. 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ