< Powrót
2
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Lutomski

Andrzej Lutomski nie żyje

W czwartek 2 września w wieku 88 lat na wieczną wachtę odszedł Andrzej Lutomski, żeglarz, działacz klubowy i związkowy oraz legendarny trener, który wprowadzał do Polski klasę Optimist, Laser i O’pen Skiff oraz wyszkolił tysiące zawodników.

– Była to osoba nierozerwalnie związana z basenem żeglarskim im. gen. Mariusza Zaruskiego w Gdyni – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Wychował wiele pokoleń młodych sportowców, których niestrudzenie zachęcał do żeglarstwa. Wiele zawdzięcza mu także Pomorski Związek Żeglarski, w którego zarządzie pracował przez dwadzieścia lat. Będzie nam go bardzo brakowało.

Andrzej Lutomski urodził się 4 listopada 1932 roku w Poznaniu. Po raz pierwszy zetknął się z żeglarstwem jako siedmiolatek na Kiekrzu. Po II wojnie światowej trenował pływanie w RKS San Poznań oraz żeglował w drużynie harcerskiej „Wilki morskie”. W 1952 roku w ramach służby wojskowej trafił do Gdyni, do Ośrodka Sportów Wodnych Marynarki Wojennej, gdzie trenował w klasach Star i Dragon, trzykrotnie zdobywając mistrzostwo Polski. Pływał też na jachtach morskich i latał na bojerach. W 1968 roku w parze z Józefem Zajkowskim zdobył mistrzostwo Polski w Monotypie XV.

W 1964 roku Andrzej Lutomski założył szkółkę żeglarską przy Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich „Dalmor”, a na początku lat 70. został kierownikiem sekcji żeglarskiej w MZKS Arka Gdynia. W 1993 roku założył Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia, w którym objął funkcję komandora. Działał także w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim, obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim, w którego zarządzie zasiadał w latach 1992-2012.

Podczas trwającej ponad pół wieku pracy trenerskiej Andrzej Lutomski uczestniczył we wprowadzeniu do Polski klasy Optimist. Promował także klasę Laser, a w ostatnich latach O’pen Skiff. Więcej przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Andrzej Lutomski zmarł w czwartek 2 września 2021 roku.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 7 września na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Pożegnanie w kaplicy o g.10.30, kondukt pogrzebowy ruszy o g. 11.  Św. pamięci Andrzej Lutomski spocznie w Alei Zasłużonych.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ