< Powrót
24
lipca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Andrzej Piotrowski
Andrzeja Piotrowskiego (w środku) powitali w Gdyni prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski (pierwszy z prawej) i Leopold Nasktęt, wiceprezes PoZŻ i członek zarządu PZŻ.

Andrzej Piotrowski uczcił pamięć Władysława Wagnera

W niedzielę 24 lipca Andrzej Piotrowski wpłynął do gdyńskiej mariny, symbolicznie kończąc przerwany rejs Władysława Wagnera – pierwszego Polaka, który jachtem opłynął świat. Inicjatywa upamiętnia 90-lecie rozpoczęcia jego wokółziemskiej wyprawy.

Wyjątkowo rozpoczął się niedzielny poranek w gdyńskim basenie żeglarskim im. generała Mariusza Zaruskiego. O godzinie 8 rejs z Great Yarmouth na jachcie „Kpt. Wagner II” zakończył Andrzej Piotrowski. Polonijny żeglarz z Chicago w ten sposób uczcił pamięć Władysława Wagnera, który swoją wielką wokółziemską wyprawę z powodu wybuchu II wojny światowej ukończył w Wielkiej Brytanii i do Gdyni, miejsca rozpoczęcia, nie wrócił już nigdy.

– Kiedy zobaczyłem Gdynię poczułem wielką ulgę, że dopłynąłem cały i zdrowy – przyznaje Andrzej Piotrowski. – Sądzę, że to, co mówiłem Władysławowi Wagnerowi w 1992 roku – że jego rejs zostanie ukończony – zostało dokonane.

Polonijnego żeglarza z Chicago powitali na nabrzeżu Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Leopold Naskręt, wiceprezes PoZŻ i członek zarządu PZŻ. Piotrowski otrzymał od nich banderę PZŻ i flagę PoZŻ.

Andrzej Piotrowski

Od lewej: Leopold Naskręt, Andrzej Piotrowski i Bogusław Witkowski.
Fot. Tadeusz Lademann

– Kapitan Piotrowski od lat pielęgnuje pamięć o Władysławie Wagnerze, za co serdecznie mu dziękujemy – mówi Bogusław Witkowski. – Cieszę się, że rejs zakończył w tym roku, kiedy przypada 90-lecie rozpoczęcia wyprawy Władysława Wagnera, 110-lecie urodzin i 30-lecie śmierci.

Do tego rejsu polonijny żeglarz z Chicago Andrzej Piotrowski przygotowywał się od wielu lat. Wszystko zaczęło się na początku lat 90., kiedy poznał Władysława Wagnera, który w latach 1932-1939 na trzech jachtach o imieniu „Zjawa” opłynął ziemię jako pierwszy Polak.

Po śmierci Wagnera Piotrowski zaangażował się w upamiętnianie jego dokonań. W 2012 roku był jednym z inicjatorów odsłonięcia tablicy na wyspie Tortola w archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, gdzie polski żeglarz osiadł po II wojnie światowej. Wpadł też na pomysł symbolicznego dokończenia jego wyprawy i przepłynięcia z Great Yarmouth do Gdyni. Pierwotnie za sterem stanąć miał Michael Wagner, syn kapitana, ale po jego śmierci w 2015 roku rejsem postanowił pokierować Piotrowski. 14 czerwca tego roku na jachcie „Kpt. Wagner II” wyruszył samotnie z Azorów do Gdyni.

9 lipca żeglarz wpłynął do Great Yarmouth, gdzie spotkał się z żeglarzami z Yacht Klubu Polski Londyn, a po trzech dniach skierował w stronę Gdyni. Do basenu żeglarskiego im. generała Mariusza Zaruskiego wpłynął w niedzielę 24 lipca o godzinie 8 rano. Swoją wyprawę relacjonował na filmach, które obejrzeć można na YouTubie.

Żeglarze licznie powitali Andrzeja Piotrowskiego.
Fot. Tadeusz Lademann

W Polsce Andrzej Piotrowski spędzi kilka dni, podczas których będzie przypominał o rejsie Wagnera. W poniedziałek żeglarz pojedzie do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, któremu przekaże zeskanowane dokumenty i zdjęcia ze zbiorów pierwszego Polaka, który jachtem opłynął świat. Następnie wróci do USA, a „Kpt. Wagner II” zostanie w Gdyni.

– Będę kończył książkę o Władysławie Wagnerze i moim z nim spotkaniach – tłumaczy żeglarz. – Napisałem już 90 procent. Ostatni rozdział będzie poświęcony temu rejsowi. Zamieszczę tam dokumenty i zdjęcia, które nie były jeszcze nigdy publikowane.

W przyszłym roku Piotrowski wróci do Polski. Planuje na „Kpt. Wagnerze II” wpłynąć przekopem na Zalew Wiślany jako pierwszy jacht pod amerykańską banderą. Następnie popłynie do Szczecina, Odrą i kanałami przez Niemcy i Francję na Morze Śródziemne. 4 lipca 2023 roku na Gibraltarze weźmie udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę śmierci Władysława Sikorskiego.

Andrzej Piotrowski jest polskim i polonijnym żeglarzem, dziennikarzem, współpracownikiem-korespondentem magazynów żeglarskich „Rejs” i „H2O”, a także „Dziennika Związkowego” i miesięcznika „Polonia” w Chicago.

W 1963 roku zaczął żeglować jako członek Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie, w 1974 r. otrzymał stopień kapitana jachtowego, a w 1976 brał udział w wyprawie żeglarskiej z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych znanej jako „Operacja Żagiel 76” na pokładzie jachtu Wojewoda Koszaliński jako III oficer na trasie: Kołobrzeg-Plymouth-Wyspy Kanaryjskie-Bermudy-Newport-Nowy Jork (6760 Mm). Do Stanów powrócił na stale w 1977 roku. W roku 1986 zakupił w Niemczech jacht żaglowy typu slup – Dehler 34, który nazwał „Solidarity” i przeżeglował trasę z Grossenbrode nad Bałtykiem i przez Morze Północne-Kanał Angielski-Atlantyk-Morze Karaibskie-Atlantyk-rzekę Hudson-Wielkie Jeziora dotarł do Chicago (9260 Mm), gdzie mieszka do dzisiaj. W roku 1988 został wybrany komandorem polonijnego klubu żeglarskiego Joseph Conrad Yacht Club w Chicago i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje.

W latach 1988-1996 na swoim jachcie „Solidarity” 8 razy brał udział w regatach Chicago-Mackinac Race. W 1989 r. uczestniczył w regatach samotnych żeglarzy (Port Huron-Mackinac Island Solo Challenge ’89) zajmując trzecie miejsce w swojej klasie. W roku 1991 był jednym z organizatorów i uczestników (na jachcie „Solidarity”) w I zlocie żeglarzy polonijnych (I World Polonia Sailing Jamboree-Poland 91). Rejs prowadził z Chicago przez Wielkie Jeziora-rzekę Hudson-Atlantyk-Azory-Kanał Angielski-Morze Północne-Bałtyk do Gdyni (5870 Mm).

W 1991 r. założył firmę żeglarską Polish Sailing Center of Chicago, a w 1992 wziął udział w regatach o Puchar Prezydenta miasta Świnoujście na trasie Świnoujście-Bornholm-Sassnitz-Świnoujście, zajmując I miejsce w swojej klasie. W tym samym roku wziął udział jachtem „Solidarity” w regatach o Srebrny Dzwon Kołobrzegu, zajmując I miejsce w swojej klasie. W roku 1992 pożeglował w drogę powrotną do USA przez Morze Bałtyckie-Morze Północne-Kanał La Manche-rzeki i kanały Francji-Morze Śródziemne-Atlantyk-Morze Karaibskie-Wewnętrzną Przybrzeżną Drogę Wodną-rzekę Hudson i Wielkie Jeziora do Chicago (10080 Mm). W 1993 r. wziął udział na „Solidarity” w regatach samotnych żeglarzy (Solo Challenge ’93) na trasie Port Huron-Wyspa Mackinac-St. Joseph (550 Mm) zajmując I miejsce.

W drugiej dekadzie XXI wieku kapitan Piotrowski m.in. prowadził rejs katamaranem „Atlantic Adventure” na trasie Le Marin, Martynika-Marigot Bay, St. Martin. Długość rejsu wyniosła 310 Mm. Na tym samym katamaranie odbył kilka rejsów czarterowych odwiedzając wyspy: St. Barts, St. Kitts, Statia, Saba, Anguilla i Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Łączna trasa tej wyprawy to 675 Mm. Wziął też udział jako co-skipper i operator filmowy w rejsie jachtu „Husaria” na trasie Vancouver-San Francisco. Przepłynięto wówczas 1080 mil morskich. Natomiast w 2011 r. popłynął jako co-skipper w rejsie jachtem „Pickwick” (Camper Nicholson 44) na  trasie Ft.Lauderdale-Nassau-Sandy Cay (Bahamas)-Ft. Lauderdale. Długość trasy to 370 Mm. Uczestniczył także, jako skipper w rejsie katamaranem „Saloon” (440 Ghea) na trasie St.Martin-Brytyjskie Wyspy Dziewicze-St. Martin. Podczas rejsu przepłynięto 410 Mm.

Kpt. Piotrowski jest Członkiem Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich # 69, Towarzystwa Samotnych Żeglarzy Wielkich Jezior – Great Lakes Singlehanded Society, Michigan – USA oraz Karaibskiej Republiki Żeglarskiej.

Ważniejsze nagrody
1991 – Nagroda Specjalna „Rejs Roku za organizację i udział w I World Polonia Sailing Jamboree Poland ‘91
1993 – Druga Nagroda „Rejs Roku za rejs jachtem „Solidarity” na trasie Kołobrzeg-Chicago, USA (10,080 Mm)
1994 – Nagroda 75-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego za promowanie żeglarstwa wśród Polonii Amerykańskiej
1997 – Nagroda Conrada  od miasta Gdańsk za organizację i udział w II World Polonia  Sailing Jamboree – Poland ‘97
1999 – Nagroda Specjalna „Rejs Roku za rejs jachtem „Gemini I” na trasie Gdynia-St. Petersburg, Floryda (8,278 Mm)
2001 – Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego przyznany przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego

Główne osiągnięcia żeglarskie
– 14-krotne przepłynięcie Atlantyku na jachtach żaglowych
– przepłynięcie ponad 5000 Mm samotnie
– czterokrotne pokonanie rzeki Missisipi w rejsach jesienno-zimowych
– 11-krotny udział w regatach Chicago-Mackinac Race

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
1
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ