< Powrót
10
września 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban / 4webzones.pl
Andrzej Remiszewski

Andrzej Remiszewski odszedł na wieczną wachtę

W nocy z 9 na 10 września w wieku 71 lat zmarł Andrzej Remiszewski – żeglarz, prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych i autor felietonów o tematyce żeglarskiej.

Andrzej Remiszewski urodził się 23 czerwca 1951 roku w żeglarskiej rodzinie. Jego matka Teresa Remiszewska była pionierką samotnych kobiecych rejsów, a ciotka Krystyna Remiszewska jedną z trzech pierwszych Polek z patentami kapitana jachtowego. Po raz pierwszy żeglował po morzu w 1959 roku na jachcie „Grumphy”.

W 1965 roku Andrzej Remiszewski przeniósł się z rodziną z Krakowa do Gdyni, dzięki czemu mógł więcej pływać. Wkrótce zdobył patenty jachtowego kapitana żeglugi wielkiej i instruktora żeglarstwa. W latach 80. pływał mniej z uwagi na pracę zawodową. Do żeglarstwa wrócił w pierwszych latach XXI wieku. W 2008 roku kupił ośmiometrowy jacht „Tequila”, na którym regularnie pływał po Bałtyku.

Andrzej Remiszewski działał również społecznie. W latach 80. należał do NSZZ „Solidarność”, za co został wyrzucony z pracy. W 2006 roku wstąpił do Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych – organizacji działającej na rzecz liberalizacji żeglarstwa – na którego czele stanął w 2012 roku. Znany był również z felietonów o tematyce żeglarskiej oraz książki „Zimową porą”, która ukazała się w 2020 roku w cyklu Miniatury Żeglarskie. Więcej o jego życiu przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Andrzej Remiszewski zmarł w nocy z piątku 9 września na sobotę 10 września 2022 roku.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Remiszewskiego odbędą się w piątek 16 września. Msza święta żałobna odprawiona zostanie o godzinie 11 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, przy ul. Świętojańskiej w Gdyni. O godzinie 12 na Cmentarzu Witomińskim rozpocznie się pogrzeb.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
7
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ