< Powrót
14
listopada 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Antica
Żaglowiec "Antica" ma już 70 lat.

„Antica” i „Bonawentura” świętują podwójny jubileusz

Żeglarze oraz grono przyjaciół i znajomych związanych z żaglowcami „Antica” i „Bonawentura” spotkali się w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego, by świętować podwójny jubileusz tych jednostek.

Na spotkaniu, które odbyło się 11 listopada 2023 roku a zorganizowane było przez armatorów tych jachtów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Tradycji Morskiej, wspominano historię i dokonania żeglarzy, którzy pływali na obchodzących w tym roku jubileusz 70-lecia jachtu „Antica” oraz 75-lecia „Bonawentury”. Obie jednostki są mocno związane z Gdańskiem.

– Po tych moich 43 latach pływania na “Antice” to spotkanie było w pewnym sensie podsumowaniem tego czasu – mówi kpt. Jerzy Wąsowicz, właściciel “Antiki”. – To było przecież permanentne pływanie, bez jednego roku przerwy. Muszę przyznać, że to właśnie “Bonawentura” mnie zainspirowała do tego, aby kupić stary kadłub kutra i zrobić z niego “Antikę”. Ponieważ te jubileusze się zbiegły postanowiliśmy w gronie przyjaciół, że uczcimy to sprawnie, krótko, w eleganckim miejscu, tak, żeby to było na właściwym poziomie. I chyba nam się to udało.

„Antica” powstała jako kuter rybacki. Zbudowano ją w 1953 roku w Ustce. W 1980 roku kupił ją gdański żeglarz Jerzy Wąsowicz i przez 10 lat systematycznie przebudowywał. Kiedy jacht był już gotowy, w 1991 roku rozpoczął na nim sześcioletnią wyprawę dookoła świata. Po niej przyszły kolejne rejsy, m.in. wokół Ameryki Południowej i po całej Europie.

Jerzy Wąsowicz i „Antica” na tym nie poprzestali. W latach 2003-2004 płynęli wokół północnego Atlantyku śladami Polaków, a w latach 2005-2006 Jerzy Wąsowicz przeprowadził wyprawę „Ekspedycja do korzeni cywilizacji” po Europie i Ameryce, za którą otrzymał III nagrodę Rejs Roku.

Ostatni duży rejs pod nazwą „Gdańska ekspedycja wokół Morza Bałtyckiego” Jerzy Wąsowicz odbył w 2007 roku. Co roku jacht wypływa tez w trzymiesięczną wyprawę po Bałtyku lub Morzu Północnym. „Antica” nie daje o sobie zapomnieć, bo regularnie bierze też udział w zlotach oldtimerów – m.in. Baltic Sail i Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.

Jacht „Bonawentura” jest jeszcze starszy, bo w tym roku świętuje swoje 75 urodziny. Dziś jest jedną z najstarszych jednostek pływających pod polską banderą. Ona także została zbudowana jako kuter rybacki w Stoczni Północnej w Gdańsku w 1948 roku. Potem służyła jako holownik, a w 1992 roku została przebudowana na żaglowiec o rzadko spotykanym osprzęcie żaglowym typu żebrowego, zwanym popularnie „Va Marie”.

narodowy dzień sportu

Żaglowiec “Bonawentura”.

W latach 2010-2013 „Bonawentura” przeszła gruntowny remont i renowację, dzięki którym stała się jednostką przygotowaną na każdy rejs, zarówno morski jak i oceaniczny. „Bonawentura” ma za sobą rejsy nie tylko po Bałtyku, czy Morzu Północnym, ale także po Oceanie Atlantyckim – od Przylądka Nordkapp i Islandii po Wyspy Kanaryjskie.

W 2023 roku „Bonawentura” żeglował po Bałtyku. Brał udział w zlotach: Baltic Sail w Gdańsku, Sea Festival w Kłajpedzie, Hanse Sail w Rostoku i Dniach Morza w Szczecinie. Żaglowiec odwiedził m.in. Karlskronę, porty Bornholmu, Świnoujście i Sassnitz. Zanim jesienią „Bonawentura” wróciła do Gdańska pływała po Zatoce Gdańskiej pomiędzy Helem, Puckiem, Jastarnią i Gdynią oraz dotarła do kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Dziś jest żaglowcem, który podobnie jak „Antica”, bierze udział w zlotach i paradach żeglarskich. Jest także jednostką, którą można czarterować. Oba żaglowce stoją w gdańskiej marinie vis-avis Żurawia.

Antica

Długość (z bukszprytem) – 16,20 m
Szerokość – 4,50 m
Zanurzenie – 2,10 m
Powierzchnia ożaglowania – 126 m2
Liczba masztów – 1

Bonawentura

Długość (z bukszprytem) – 20 m
Szerokość – 4.87 m
Zanurzenie – 2.10 m
Powierzchnia ożaglowania – 150 m2
Liczba masztów – 2

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ