< Powrót
31
marca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Antica
W niedzielę 27 marca „Antica” wróciła po remoncie do Gdańska.

„Antica” po remoncie wróciła na wodę!

Nowy pokład, wymienione planki i uzupełnione wręgi – to tylko część prac przeprowadzonych na „Antice”. Legendarny oldtimer Jerzego Wąsowicza, na którym w latach 1991-1997 opłynął świat, niedługo będzie gotowy do kolejnego sezonu żeglarskiego.

W czwartek 24 marca po trwających pół roku pracach „Antica” wróciła na wodę. Był to jej pierwszy duży remont po 30 latach niezwykle intensywnej eksploatacji. „Antica” to pierwotnie kuter rybacki, zbudowany w 1958 roku. W 1980 roku kupił go gdański żeglarz Jerzy Wąsowicz i przez dekadę przebudowywał na jacht. W 1991 roku rozpoczął na nim sześcioletnią wyprawę dookoła świata. Po niej przyszły kolejne rejsy, m.in. wokół Ameryki Południowej i po całej Europie.

Antica

Jerzy Wąsowicz za sterem „Antiki”.
Fot. Tadeusz Lademann

– Łódka była w eksploatacji bez przerwy przez 30 lat – opowiada Jerzy Wąsowicz. – Z tego 10 spędziła w czterech dużych wyprawach na morzach świata, a do tego doszły trzymiesięczne rejsy po Europie każdego roku. Czas robi swoje, jacht jest drewniany i dojrzał do gruntownego remontu.

Jerzy Wąsowicz już od kilku lat planował przeprowadzenie prac. Na przeszkodzie stały m.in. względy finansowe, które na szczęście udało się rozwiązać dzięki internetowej zbiórce. Gdański żeglarz otrzymał od darczyńców ponad 100 000 zł – nawet więcej niż oczekiwał. Dzięki temu 15 września w Jastarni mógł się rozpocząć remont.

– Najwięcej pracy mieliśmy przy kadłubie – opowiada Wąsowicz. – Po odkryciu pokładu okazało się, że prawie wszystkie końcówki wręgów wymagały regeneracji albo wycięcia i wstawienia nowych. Musieliśmy też wymienić  niektóre planki. I położyliśmy nowy pokład, ponieważ stary ciekł, co powodowało obniżenie komfortu przebywania wewnątrz jachtu.

24 marca „Antica” została zwodowana, a trzy dni później przepłynęła do Mariny Gdańsk, gdzie na co dzień cumuje. Tam czekają ją ostatnie drobne prace, które powinny potrwać około miesiąca.

Niedługo jacht będzie gotowy do eksploatacji. Jerzy Wąsowicz planuje m.in. udział regatach wokół Bornholmu w czerwcu i w VII Baltic Jazz Regatta w sierpniu.

Aktualne informacje o „Antice”

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
2
+1
6
+1
13
+1
2
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ