< Powrót
25
sierpnia 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Robert Hajduk
mistrzostwach świata

Awanse Polaków w mistrzostwach świata juniorów w klasie Laser

Duży awans Piotra Malinowskiego, bardzo dobre wyścigi Julii Rogalskiej i przetasowania na czołowych miejscach – mistrzostwa świata do lat 21 w klasach Laser (ILCA 7) i Laser Radial kobiet (ILCA 6) wchodzą w decydującą fazę. Regaty odbywają się w Gdyni, bierze w nich udział ponad 200 żeglarzy i żeglarek z 36 krajów.

Po wczorajszych (24 sierpnia) wyścigach żeglarze rywalizujący w klasie Laser zostali podzieleni, zgodnie z zajmowanymi miejscami, na flotę złotą i srebrną. W te pierwszej znaleźli się wszyscy faworyci walczący o medale. Klasą dla siebie w tych regatach jest Zac Littlewood. Australijczyk dwa lata temu, również w Gdyni sięgnął po wicemistrzostwo świata w klasie Laser Radial, następnie przesiadł się na „dużego” Lasera. I tutaj również odnosi duże sukcesy. Podczas tegorocznych mistrzostw świata Littlewood wygrał pięć z ośmiu dotychczasowych wyścigów i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej.

Bardzo dobrze w dwóch dzisiejszych wyścigach finałowych zaprezentował się Piotr Malinowski (MOS Iława). Czwarty zawodnik juniorskich mistrzostw świata z 2019 roku oraz aktualny wicemistrz Polski seniorów najpierw finiszował ósmy, w następnym wyścigu był 22 i te wyniki dały mu awans z 26 na 17 miejsce w klasyfikacji generalnej.

W klasie Laser Radial świetny dzień zanotowała Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa). Polka meldowała się dzisiaj na mecie 8 i 14 i zanotowała nieznaczny awans w „generalce” – aktualnie jest 13 i ma niewielką stratę do pierwszej dziesiątki. Po dzisiejszym dniu na pozycję liderki wskoczyła Chiara Benini Floriani – Włoszka broni tytuły wywalczonego dwa lata temu w Gdyni (w 2020 roku MŚ zostały odwołane z powodu pandemii). Gdynia jest dla niej szczęśliwa, gdyż w roku 2018 zdobyła tutaj złoty medal mistrzostw świata juniorek w klasie Laser 4,7. Walka o medale zapowiada się emocjonująco, gdyż za jej plecami różnice punktowe są minimalne. Medalistów i medalistki mistrzostw świata poznamy w piątek 27 sierpnia.

Wyniki:
Laser
Laser Radial

PODZIEL SIĘ OPINIĄ