< Powrót
4
lipca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Fundacja Gdańska
Baltic Sail Gdańsk 2022
W niedzielę, 9 lipca planowana jest parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej.

Baltic Sail w Gdańsku już od piątku

Od piątku 7 lipca 2023 roku Gdańsk będzie gospodarzem międzynarodowego zlotu żaglowców Baltic Sail. Impreza potrwa do niedzieli 9 lipca.

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostock w 1996 roku. Celem tego porozumienia było i nadal jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej.

Zlot tradycyjnie już jest otwarty dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla jachtów turystycznych, kutrów i motorówek. Jego celem jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska.

Jak informują organizatorzy, czyli Fundacja Gdańska, wszystkie żaglowce cumujące u nabrzeża Motławy przy Targu Rybnym będzie można zwiedzać. Dzięki temu możliwe będzie poznanie ich historii, ale także zwyczajów panujących na morzu, które dla ludzi nie związanych na co dzień z żeglarstwem mogą wydawać się zaskakujące.

Ważnym argumentem za tym, by aktywnie uczestniczyć w zlocie Baltic Sail jest to, że wszystkie jachty cumują w gdańskiej marinie, przy ulicy Szafarnia, czyli de facto w centrum miasta.

Już dziś wiadomo, że w zlocie wezmą udział m.in. takie żaglowce „Antica”, „Loth Lorien”, „Generał Zaruski” czy „Olander”. Głównym punktem programu tegorocznego zlotu Baltic Sail będzie parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej, która jest zaplanowana na niedzielę, 9 lipca na godz. 11. Od godz. 12 będzie ją można podziwiać na wysokości molo w Gdańsku-Brzeźnie. Paradę będzie można także oglądać dzięki transmisji na telebimach usytuowanych przy molo. Kto nie będzie mógł się tam wybrać, będzie miał okazję zobaczyć ją na Facebooku Baltic Sail 2023.

Żaglowce będzie można nie tylko podziwiać, ale też wybrać się nimi w rejs po Zatoce Gdańskiej. Bilety na rejs można kupować na oficjalnej stronie Baltic Sail 2023.  Od 7 lipca bilety na rejsy żaglowcami można będzie też kupować w sklepiku Baltic Sail w Baszcie Łabędź przy Targu Rybnym w Gdańsku

Oprócz tego zaplanowano liczne koncerty zespołów szantowych np. w ramach festiwalu „Szanty pod Żurawiem”. Będzie także strefa edukacyjna z warsztatami pierwszej pomocy i pokazami sprzętu ratowniczego.

Pełny program międzynarodowego zlotu żaglowców Baltic Sail 2023.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ