< Powrót
12
czerwca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Bieg Kaprów
Uczestnicy Biegu Kaprów.

Bieg Kaprów 2023: Pogoda dyktowała warunki

Pięć jachtów rywalizowało w Biegu Kaprów, czyli wyścigu na trasie Gdynia – Christiansø – Gdynia. Tegoroczna edycja regat, rozpoczęta 7 czerwca, z powodu silnego wiatru okazała się wyjątkowo trudna.

Bieg Kaprów jest jedną z imprez organizowanych Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” Gdynia, które na stałe weszły do żeglarskiego kalendarza. Upamiętniają one zwycięstwo polskich kaprów pod Bornholmem w 1457 roku oraz kontynuują tradycję organizowania długodystansowych regat, które zapoczątkowane zostały przez Oficerski Yacht Klub RP w 1933 roku. Są też częścią Święta Morza w Gdyni.

W środę 7 czerwca o godzinie 20 w wyścigu na trasie Gdynia – Christiansø – Gdynia wystartowało pięć jachtów, które miały do pokonania około 330 Mm. W regatach warunki dyktowała pogoda – z powodu silnego wiatru do Christiansø zawinęły „Tornado” oraz „Hadar”, który ostatecznie wycofał się z rywalizacji.

Bieg Kaprów

„Sailing Factory” w Biegu Kaprów zajął pierwsze miejsce w klasie ORC.
Fot. Tadeusz Lademann

– W regatach był cały wachlarz pogodowy jeśli chodzi o prędkość wiatru – tłumaczy Jacek Chabowski, sternik jachtu „Sailing Factory”, który zajął pierwsze miejsce w klasie ORC. – Pierwszy połowa była słabowiatrowa, a druga silnowiatrowa, z krótką i stromą falą oraz niesprzyjającym kierunkiem wiatru. Warunki zmieniły się akurat, jak dopływaliśmy do Christiansø. Później okazało się, że w tym czasie pod Bornholmem jeden z polskich jachtów złamał maszt. Tak że Bałtyk pokazał prawdziwe oblicze i dostaliśmy trochę w kość. Jesteśmy zadowoleni z wyniku, ponieważ płynąc z Christiansø pod wiatr dotarliśmy do Gdyni w 21 godzin.

Ostatecznie w klasie ORC pierwsze miejsce zajął „Sailing Factory” ze sternikiem Jackiem Chabowskim, który wyprzedził „IRC Challenger” z Robertem Studzińskim. Trzeci był „Hadar” dowodzony przez Jerzego Brezdenia, który wyścigu nie ukończył. W jednoosobowej klasie KWR zwyciężył „Tornado” z Andrzejem Załuckim, a w grupie Open „Dancing Queen” Jerzego Matuszaka.

Bieg Kaprów

Start Biegu Kaprów.
Fot. Tadeusz Lademann

To nie koniec regatowych emocji w JKMW Kotwica – już w weekend 16-18 czerwca odbędą się Puchary Marynarki Wojennej. W ich skład wejdą dwa wyścigi up & down oraz jeden zatokowy. Szczegółowe informacje.

Organizatorem Biegu Kaprów i Pucharów Marynarki Wojennej jest Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, a współorganizatorami Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski. Obie imprezy ujęte są w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego oraz – dla klasy ORC – w klubowym Pucharze Kaprów 2023.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ