< Powrót
19
września 2018
Tekst:
Milka Jung
Zdjęcie:
Dobrochna Nowak
Bitwa
Jacht „Ocean 650”.

Bitwa o Gotland – Złamany maszt, nieznany lider i zaciekła walka o ostatnie miejsce

Trzecia doba regat, czyli wczorajsze popołudnie oraz dzisiejszy poranek na trasie żeglarskich regat Bitwa o Gotland nie były wcale spokojne. Wprawdzie pogoda nie była sztormowa, ale awarie zdarzają się nie tylko w ekstremalnych warunkach. Jeden z zawodników stracił maszt, lider regat pozostaje nieznany, a dwa jachty żeglujące na końcu stawki zderzyły się ze sobą dziś nad ranem.

Wczoraj godzinie 1402 do biura regat dotarła informacja o złamaniu masztu na jachcie „Opole” (Andrzej Kopytko). W rozmowie z zawodnikiem ustalono, że na pokładzie nie ma dodatkowych uszkodzeń, a kapitan jest cały i zdrowy.

Na miejsce zdarzenia popłynął jacht osłonowy „Fujimo”. Estoński SAR wysłał również w tym kierunku swoją jednostkę, pozostając w kontakcie z biurem regat poprzez SAR Gdynia.

Na pokład „Opola” przekazano z „Fujimo” zapas paliwa. Następnie opiekę nad jachtem przejął inny jacht osłonowy, „Estrella”. Obecnie Opole zmierza na silniku do Górek Zachodnich, a Estrella znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz w gotowości do udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy. Przewidywany czas dotarcia Opola do portu to czwartek w godzinach porannych.

Wieczorem, dzięki współpracy ze służbami ratowniczymi, potwierdzono pozycję jachtu „Dancing Queen” Jerzego Matuszaka na godzinę 1918. Jego nadajnik wciąż nie działa, ale jednostka jest objęta monitoringiem SAR. Według informacji przekazanych dziś rano przez dyrektora regat, Krystiana Szypkę, kurs „Dancing Queen” wygląda normalnie, jacht wykonuje zwroty zgodnie z warunkami panującymi trasie. Kolejną pozycję Jerzego Matuszaka potwierdzono dziś o godzinie 5 rano.

Czy zjawi się na mecie regat Bitwa o Goland jako pierwszy? Przekonamy się już wieczorem – szacowany czas zakończenia wyścigu przez jego najbliższego rywala, Jacka Chabowskiego na „Blue Horizon” to godzina 18.30.

Dziś przed godziną 4 rano biuro regat odebrało wiadomość od jachtów osłaniających Wielką Żeglarską Bitwę o Gotland – dwa ostatnie jachty żeglujące blisko siebie, „Double Scotch” (Aleksandra Emche) oraz „Ocean 650” (Maciej Krzesiński) zderzyły się ze sobą, w wyniku czego uszkodzeniu uległy burta i takielunek jachtu „Ocean 650”. Nikomu z żeglarzy nic się nie stało. Do wypadku doszło przy spokojnej wodzie, ale w warunkach ograniczonej widoczności.

Uszkodzenie zostało zabezpieczone i jacht ustawiony w dryfie. Aleksandra Emche na „Double Scotch” pozostawała na miejscu zdarzenia do przybycia jachtu osłonowego. Następnie „Brązowa Atena” odholowała „Ocean 650” do portu Fårösund, gdzie oba jachty dotarły bezpiecznie dziś przed godziną 12.

Dzisiejsza prognoza pogody dla zawodników Bitwy o Gotland przewiduje wiatr z kierunku południowo-zachodniego o prędkości 15-16 węzłów, w porywach do 25. Od godziny szóstej rano wiatr zmienia kierunek na zachodni, co oznacza koniec mozolnego halsowania pod wiatr i korzystniejszy oraz szybszy kurs do mety. Coraz rzadsze będą też silne szkwały, które do tej pory poważnie utrudniały żeglarzom życie na pokładzie. Im bliżej mety, tym wiatr będzie słabszy, możliwe więc, że szacunkowe czasy dotarcia zawodników do mety ulegną wydłużeniu. Według przewidywań z godziny 12, prawdopodobny czas  finiszu pierwszego jachtu to godzina 18.30.

Bitwa na Facebooku

PODZIEL SIĘ OPINIĄ