< Powrót
20
października 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Bogdan Bogdziński
Jedno z ostatnich żeglarskich zdjęć Bogdana Bogdzińskiego. 6 maja 2023 roku wziął on udział w obchodach 50-lecia jachtu „Copernicus”.

Bogdan Bogdziński odszedł na wieczną wachtę

W czwartek 19 października zmarł Bogdan Bogdziński, żeglarz, członek Yacht Klubu Stal Gdynia i załogant „Copernicusa” w wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race.

Bogdan Bogdziński urodził się w 1937 roku. Dorastał w Starogardzie Gdańskim, gdzie na przełomie lat 40. i 50. zaczął żeglować w tamtejszym oddziale Ligi Morskiej. Po rozpoczęciu studiów chemicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wstąpił do Akademickiego Związku Sportowego. Pływał głównie po Wiśle – m.in. na Finnie oraz jachcie „Flis”.

Na początku lat 60. Bogdan Bogdziński trafił do Gdyni, gdzie wstąpił do Yacht Klubu Stal. Żeglował m.in. na „Passacie” i „Orkanie” (obecnej „Mirandzie”), którego był opiekunem. Na przełomie lat 60. i 70. zaczął pływać regatowo na jachtach Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica, wtedy też zaprzyjaźnił się z Zygfrydem „Zygą” Perlickim. Dzięki niemu w 1973 roku Bogdziński znalazł się w załodze „Copernicusa” na pierwsze wokółziemskie regaty Whitbread Round the World Race. Gdynianie zajęli w imprezie 11 miejsce.

Po wokółziemskich regatach Bogdan Bogdziński wciąż żeglował, uczestniczył w życiu klubu, zasiadając m.in. z jego władzach oraz szkolił młodych żeglarzy. Zawodowo związany był z Urzędem Celnym i Stocznią Gdynia. Zmarł w czwartek 19 października 2023 roku.

Zarząd, pracownicy oraz współpracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Redakcja naszego portalu składają Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 27 października o godzinie 11 na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
5

PODZIEL SIĘ OPINIĄ