< Powrót
20
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Bohdan Sienkiewicz

Bohdan Sienkiewicz odszedł na wieczną wachtę

20 lipca w wieku 89 lat zmarł Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz prasowy i telewizyjny. Zasłynął jako współtwórca i prowadzący „Latającego Holendra” – najważniejszego polskiego programu telewizyjnego popularyzującego tematykę morską.

Bohdan Sienkiewicz urodził się 10 września 1931 roku w Stolinie na Polesiu. Po II wojnie światowej jego rodzina przeniosła się do Wielkopolski, a on po zdaniu w Lesznie matury, rozpoczął w 1951 roku studia w Trójmieście. Jako miłośnik morza początkowo planował kontynuować edukację w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, ostatecznie jednak zdecydował się na Wydział Morski w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie.

Już podczas studiów Bohdan Sienkiewicz rozpoczął współpracę z mediami. Na początek z Telewizją Polską, następnie był redaktorem miesięcznika „Polish Maritime News”. Etat w TVP w Gdańsku dostał 1965 roku. Dwa lata później wraz z redaktorami Jerzym Micińskim, Stanisławem Ludwigiem i kapitanem żeglugi wielkiej Wojciechem Zaczkiem oraz komandorem Rafałem Witkowskim stworzył najsłynniejszy polski program o tematyce morskiej – „Latający Holender” – który był emitowany przez 26 lat.

Bohdan Sienkiewicz

Bohdan Sienkiewicz w 2016 roku otrzymał tytuł Pomorskiego Popularyzatora Żeglarstwa 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Fot. Tadeusz Lademann

Bohdan Sienkiewicz w TVP Gdańsk zajmował się nie tylko „Latającym Holendrem”. W latach 1965-1971 był zastępcą redaktora naczelnego, a od 1971 do 1976 roku redaktorem naczelnym. Od 1976 do początku 1981 pracował jako korespondentem Telewizji Polskiej w Afryce. Zebrane tam materiały wykorzystywał później w prowadzonym przez siebie w latach 1983-1992 programie „Dookoła Świata”.

W latach 1987-1988 Bohdan Sienkiewicz wziął udział w rejsie „Daru Młodzieży” dookoła świata. W jego trakcie wraz z operatorem Januszem Ulatowskim zrealizował serię filmów dokumentalnych. W latach 90. przeszedł na emeryturę, ale wciąż był aktywny – pisał m.in. do magazynu „Wiatr” i „Portalu Morskiego”. Aktywnie działał także w Bractwie Kaphornowców. 7 stycznia 2017 roku, równo 50 lat po emisji pierwszego odcinka „Latającego Holendra”, zorganizował zlot twórców i uczestników programu.

Był wielokrotnie nagradzany. W 2011 roku przyznano mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. 16 stycznia 2016 roku na VII Pomorskiej Gali Żeglarskiej otrzymał tytuł Pomorskiego Popularyzatora Żeglarstwa 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a dwa lata później Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. Więcej o Bohdanie Sienkiewiczu przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Bohdan Sienkiewicz zmarł we wtorek 20 lipca.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 29 lipca. Msza św. w kościele Franciszkanów w Gdyni o 10.30. O godz. 11.30 wystawienie urny w kaplicy Cmentarnej Witomino. Następnie o 12.00 kondukt odprowadzi prochy  śp. Bohdana Sienkiewicza na miejsce pochówku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ