< Powrót
6
grudnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
SFPDN
DN

Bojerowe spotkanie na Mazurach

W miniony weekend, w hotelu Robert’s w Starych Sadach, odbyła się doroczna konferencja szkoleniowa Stowarzyszenia Flota Polska DN. Spotkanie było okazją do wręczenia wyróżnień zasłużonym zawodnikom i organizatorom oraz dyskusji o praktycznych stronach żeglarstwa lodowego.

– Wśród nagrodzonych statuetkami ufundowanymi przez Stowarzyszenie byli m.in. ci, którzy dzielnie pomagają nam przy organizacji kolejnych imprez, na przykład szukając najlepszego lodu, na którym mogą odbyć się regaty – mówi Jerzy Henke, komandor Floty Polskiej DN. – Uhonorowaliśmy też zdobywców czołowych miejsc w poszczególnych klasyfikacjach regat Pucharu Polski – Ice Optimist, młodszy junior, junior, senior, master i grand master.

Wśród tematów omawianych podczas konferencji znalazł się również kalendarz regatowy na ten sezon. Tu nowinką jest propozycja, by imprezy bojerowe – o ile to możliwe – odbywały się co tydzień i łączyły kilka kategorii.

– To pozwoli obniżyć koszty – przewiduje Jerzy Henke. – Chcemy, aby podczas poszczególnych regat zawodnicy ścigali się na maksymalnie dwóch trasach. Na tej samej trasie odbywać się będą starty seniorów i juniorów, a na kolejnej starty juniorów młodszych i klasy Ice Optimist.

Spotkanie w Starych Sadach to także szkolenia, choć zdaniem organizatora były to bardziej dyskusje poświęcone poszczególnym zagadnieniom żeglarstwa lodowego i startom w regatach polskich i zagranicznych.

– W tych rozmowach uczestniczył Jarek Radzki (KKS Warmia Olsztyn), mistrz Europy i wicemistrz świata – informuje komandor Floty Polskiej DN. – Spotkania z nim były o tyle cenne, że chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami, patentami i spostrzeżeniami. Odpowiadał na wszystkie pytania otwarcie, mimo że wielu utytułowanych zawodników niechętnie zdradza sekrety swojego warsztatu sportowego. Poza nim z uczestnikami kursokonferencji spotkali się Wojciech Worek (UKS Navigo Sopot) i Wojciech Baranowski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko).

Zdaniem naszych żeglarzy lodowych trwający właśnie sezon stoi pod znakiem obfitych opadów śniegu w Finlandii, który ze względu na tamtejszy klimat długo nie topnieje. Oznacza to, że tej zimy w Finlandii nie zostaną rozegrane żadne znaczące zawody bojerowe. Kłopoty zagranicznych organizatorów oznaczają szansę dla Polski. Kolejne, zaplanowane na luty 2020 roku, mistrzostwa świata klasy DN mogą odbyć się w Giżycku. Jerzy Henke deklaruje, że intensywnie będzie się o to starał.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ