< Powrót
11
października 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Bronisława Franciszka Kuśnierza
Bronisław Franciszek Kuśnierz

Bronisław Franciszek Kuśnierz odszedł na wieczną wachtę

W niedzielę 10 października w wieku 96 lat zmarł Bronisław Franciszek Kuśnierz – wybitny regatowiec, wieloletni członek Jacht Klubu Morskiego Gryf Gdynia oraz działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Bronisław Franciszek Kuśnierz urodził się  2 lipca 1925 roku w Nowym Sączu, a żeglować zaczął w 1945 roku na obozie na Jeziorze Ostrzyckim. W tym samym roku przyjechał do Gdyni, żeby organizować oddział Polska YMCA (Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), który zajmowała się także żeglarstwem. Po rozwiązaniu tej organizacji w 1949 roku, został członkiem Jacht Klubu Morskiego Gryf. Należał do niego 72 lata.

Przez ponad pół wieku był bardzo aktywnym żeglarzem i zapalonym regatowcem. W rejsach pełnomorskich przepłynął łącznie 50 837 mil morskich, a do jego najważniejszych sukcesów należało zdobycie morskiego żeglarskiego mistrzostwa Polski w 1972 roku. Pływał głównie na ukochanym mahoniowym jachcie „Orion” z 1936 roku, którego przez wiele dekad był opiekunem.

Bronisław Franciszek Kuśnierz był także zaangażowanym członkiem społeczności żeglarskiej. W JKM Gryf przez wiele lat pełnił funkcję wicekomandora ds. szkolenia oraz prowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne. 15 grudnia 1968 roku wybrany został do Zarządu Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnie Pomorskiego Związku Żeglarskiego), w którym zasiadał przez ponad 20 lat i pełnił między innymi funkcje przewodniczącego Komisji Szkolenia Stażowego, przewodniczącego Komisji Turystyki Morskiej i Śródlądowej czy członka zarządu ds. Wyczynu Morskiego i Rejsów. Należał też do Koła Seniorów przy PoZŻ.

Także w ostatnich latach wspierał Pomorski Związek Żeglarski i portal Żeglarski.info – w 2018 roku został narratorem filmu „100 lat polskiego żeglarstwa: 1918-1939”, nakręconego z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1986 roku, Medalem Za Szczególne Zasługi Dla Żeglarstwa Pomorskiego w 2018 roku oraz Medalem Za Szczególne Zasługi Dla Żeglarstwa Polskiego i Medalem 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego w 2019 roku. Więcej informacji znaleźć można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Bronisław Franciszek Kuśnierz zmarł w niedzielę 10 października 2021 roku. Miał 96 lat.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w sobotę 16 października o godzinie 11 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, przy ul. Świętojańskiej w Gdyni. O godzinie 12 na Cmentarzu Witomińskim rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ