< Powrót
12
sierpnia 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Charlotta

Charlotta Sailing Days w Ustce – będzie się działo!

Od 16 do 18 sierpnia w Ustce, w ramach Charlotta Sailing Days odbywać się będą regaty katamaranów Hobie Cat oraz jachtów mieczowych klas 505 i Flying Dutchman. Organizatorzy spodziewają się udziału 50 jachtów.

Usteckie regaty będą dla katamaranów Hobie Cat 16 i 14 najważniejszą imprezą w tegorocznym kalendarzu regat. Zawodnicy tych klas powalczą o tytuł mistrza Polski, a w klasach 505 i Flying Dutchman zawodnicy będą ścigać się o punkty w rywalizacji Pucharu Polski.

Otwarte wody Morza Bałtyckiego w okolicach Ustki będą dla większości zawodników zupełnie nowym akwenem. Regaty Charllota Sailing Days staną się dla nich doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w żeglowaniu na fali. Nie zabraknie też miejsca na zbieranie nowych doświadczeń, które zaprocentują w dużych międzynarodowych regatach odbywających się zwykle na akwenach morskich.

Zgodnie z założeniami w trakcie trzech dni regat zawodnicy powinni wystartować w 10 wyścigach. Zawody będą się odbywały na redzie usteckiego portu po jego wschodniej stronie. Najlepszym miejscem do oglądania wyścigów na żywo będzie wschodni falochron oraz Promenada Nadmorska.

Hobie Cat to jedne z najbardziej popularnych katamaranów plażowych na świecie. Jako one-design są one doskonałą platformą regatową; ich cechą charakterystyczną są niesymetryczne kadłuby, które zapewniają stateczność kursową jednostki.

Jachty klasy 505 są niezwykle popularne niemal na wszystkich kontynentach. Klasę 505 wyróżnia „skrzydlaty” kształt kadłuba a także duża, łączna powierzchnia ożaglowania pięćsetpiątki – prawie 45 m2. Dodając do niego znaczą ilość regulacji, wraz z możliwością wielu wariantów trymowania powoduje, że jest to jedna z najszybszych łódź mieczowych.

Klasa Flying Dutchman, a po polsku Latający Holender, jeszcze w latach 1960–1992 była klasą olimpijską. Dziś jest to klasa międzynarodowa. Popularne FD są monotypowymi slupami mieczowymi o powierzchni ożaglowania podstawowego wynoszącej 18,8 m² i spinakerze o powierzchni 20,5 m². Klasa ta ma swoich zagorzałych miłośników na całym świecie. Ponadprzeciętnie duża genua i trapezy dla załoganta sprawiają, że FD jest bardzo szybką łódką, a pływanie na niej robi wielkie wrażenie.

Organizatorem regat jest lokalne Centrum Sportów Wodnych „Opty” Ustka przy udziale PSK505 i firmy Windadrenaline oraz władz miasta, a imprezę wspiera Zarząd Morskiego Portu w Ustce. Ustka współfinansowała regaty. Celem organizatorów jest stworzenie cyklicznej imprezy żeglarskiej, która co roku będzie przyciągała do miasta zawodników różnych klas regatowych. Nadrzędnym celem jest rozwój żeglarstwa regatowego w Ustce.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ