< Powrót
26
czerwca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Andrzej Minkiewicz
Kilanowski

„Copernicus” na mecie Volvo Ocean Race – The Legends Race

„Copernicus” dotarł na metę wyścigu The Legends Race, który rozegrany został na trasie ostatniego etapu 13. Edycji Volvo Ocean Race. Polska jednostka należąca do Yacht Klubu „Stal” Gdynia, zajęła 11. lokatę.

„Copernicus” był najstarszym i najwolniejszym jachtem biorącym udział w Wyścigu Legend – zmaganiach łodzi, które w przeszłości uczestniczyły w poprzednich edycjach legendarnych regat wokółziemskich. Jednak to nie ostateczna lokata w zestawieniu była w tym przypadku najważniejsza. Organizatorzy chcieli przypomnieć i uhonorować jachty i żeglarzy, którzy zapisali się w historii Volvo Ocean Race.

Gdynianie płynęli pod dowództwem kapitana Bronisława Tarnackiego uczestnika pierwszych regat z cyklu Whitbread Round the World Race z 1973 roku, które w późniejszych latach zmieniły nazwę na Volvo Ocean Race.

The Legends Race wystartował 21 czerwca, „Copernicus” dotarł do mety we wtorek 26 czerwca, a w rejs powrotny z Hagi do Gdyni jacht wypłynie 1 lipca.

Udział gdyńskiego jachtu to nie jedyny polski akcent w tym wyścigu. Na niemieckim jachcie „Ilbruck” płynęła załoga Yacht Club Sopot. Jacht ze skipperem polskiego pochodzenia Johnem Kosteckim wygrał Volvo Ocean Race z roku 2001-2002. Teraz sopocianie pod wodzą kapitana Jarosława Kaczorowskiego zwyciężyli w swojej grupie Volvo Ocean 60.

Volvo Ocean Race to wokółziemskie załogowe regaty żeglarskie, które odbywają się co cztery lata. Pierwsza edycja tych regat, pod nazwą Whitbread Round The World Race odbyła się w latach 1973-74. 8 września 1973 roku, z angielskiego portu Portsmouth wystartowało 17 jachtów reprezentujących 7 krajów.

W pierwszym wyścigu przed 45 laty startowały dwa polskie jachty – „Otago” – dowodzony przez kpt. Zdzisława Pieńkawę i „Copernicus” – prowadzony przez kpt.  Zygfryda „Zygę” Perlickiego. Oba jachty ukończyły regaty.  „Copernicus” na 11., a „Otago”, który w trakcie regat stracił bezanmaszt, na 13. miejscu. Załoga jachtu „Copernicus” została doceniona przez organizatorów regat i otrzymała nagrodę za najlepszą pracę żeglarską w trakcie wyścigu.

W The Legends Race startowało 12 jachtów. Brytyjski jacht „Rothmans” wycofał się z wyścigu z powodu niekorzystnej prognozy pogody, a wygrała inna brytyjska jednostka „Erricson 4/L4”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ