
Copernicus rozpoczął wielką, żeglarską przygodę
Na Wyścig Legend Volvo Ocean Race wypłynął dzisiaj z Gdyni jacht Copernicus. Podczas pożegnania jednostki upamiętniono jej byłych żeglarzy, uczestników Whitbread Round the World Race – Zygfryda Zygę Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego.
Pełna nostalgicznych wspomnień i żeglarskich opowieści była gdyńska marina w poniedziałek 11 czerwca. W Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięto tablice dwóch słynnych, gdyńskich żeglarzy – Zygfryda „Zygi” Perlickiego oraz Zbigniewa Puchalskiego.
Pierwszy był regatowcem uniwersalnym – seryjnie zdobywał mistrzostwa Polski na łódkach sportowych, zajął ósme miejsce w klasie Soling na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, a na jachtach morskich z sukcesami brał udział w najważniejszych światowych imprezach. Drugi swoją pasję odnalazł w samotnym żeglarstwie, dwukrotnie uczestnicząc w północnoatlantyckich regatach samotników OSTAR oraz opływając świat dookoła.
Uroczystość zgromadziła m.in. rodzinę i przyjaciół Zygfryda „Zygi” Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego, pomorskich żeglarzy, posłankę Agnieszkę Pomaskę, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztofa Czopka, prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego.
– Za każdym razem, kiedy przychodzimy do gdyńskiej mariny, widzimy z jednej strony młode pokolenie żeglarzy, które szkoli się i startuje w regatach, a z drugiej wielką opowieść o historii polskiego żeglarstwa – mówił Wojciech Szczurek. – Dzisiaj odsłaniamy tablicę dwóch wielkich kapitanów i wybitnych postaci polskiego żeglarstwa. Udowadniały one w bardzo trudnym czasie, że stawianie sobie wysoko poprzeczki, mierzenie się nie tylko z trudami żeglowania, ale różnymi barierami, to rzecz możliwa. Inspirowali oni całe pokolenia młodych ludzi do tego, żeby wyruszać na morze.
– Dobrze byłoby, gdybyśmy zapamiętali ich z tego, co osiągnęli dla Polski, Gdyni i żeglarstwa – dodał Bogusław Witkowski. – Mam nadzieję, że ich dokonania będą mogły żyć w dokonaniach kolejnych pokoleń. I oby ludzi, którzy mogą powiedzieć: nauczyłem się od Zygi, nauczyłem od Zbyszka, było jak najwięcej.
Zygfryd „Zyga” Perlicki i Zbigniew Puchalski, jako członkowie Yacht Klubu „Stal” Gdynia, w latach 1973-1974 opłynęli świat w etapowych regatach Whitbread Round the World Race (obecnie Volvo Ocean Race) na „Copernicusie”.
– To było wielkie wydarzenie w moim życiu – wspomina udział w regatach Whitbread Round the World Race Bogdan Bogdziński. – Od dziecka marzyłem, żeby czegoś dokonać w żeglarstwie, no i się udało. Jestem spełnionym człowiekiem.
Z „Copernicusem” związana była druga poniedziałkowa uroczystość. Po 45 latach jacht ponownie wyruszył z Gdyni, żeby wziąć udział w Wyścigu Legend (The Legends Race) Volvo Ocean Race. Rozpoczynająca się 21 czerwca impreza zgromadzi uczestników poprzednich edycji regat, którzy będą mieli do pokonania dystans ok. 520 mil morskich z Goeteborga do Hagi. Ceremonia zakończenia regat zaplanowana jest na 30 czerwca. 1 lipca „Copernicus” wypłynie z Hagi z powrotem do Gdyni.
– Nastroje wśród są załogi wyśmienite – opowiada komandor Yacht Klubu „Stal” Kajetan Kilanowski. – Na „Copernicusie” jest pełny klar morski, przejrzane wszystko, od topu masztu do pokładu. Łódka jest przygotowana do regat i zaopatrzona odpowiednio. Nie ma jednak wątpliwości, że „Copernicus” będzie najwolniejszym jachtem w całej stawce, bo to najstarszy uczestnik Wyścigu Legend. Na pewno dołożymy wszelkich starań, żeby wypaść godnie.
Wypływającego „Copernicusa” żegnała asysta złożona z jachtów należących do trójmiejskich klubów i żeglarzy. Legendarnej jednostce przez pierwsze mile rejsu towarzyszyły m.in. „Allie”, „Lobo de Mar”, „Purga”, „Alf” i „Krakus”.
Poniedziałkowa uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Medalami Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego uhonorowano Tomasza Gajka, byłego prezesa Gdańskiego/Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Zenona Gralaka, dziennikarza i współtwórcę nagrody Rejs Roku, a odznakami Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego Jarosława Kuklińskiego, wicekomandora Yacht Klubu „Stal” Gdynia, oraz Jerzego Włudzika, wójta gminy Kosakowo.
Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego i Dariusza Boguckiego.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ