< Powrót
23
lipca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jesus Renedo/Sailing Energy/World Sailing
Tokio 2020

Czas rozpocząć walkę o Tokio 2020

37 najlepszych polskich żeglarzy wystartuje w Mistrzostwach Świata w Aarhus. Będą walczyć nie tylko o medale, ale też o przepustkę dla naszego kraju na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020.

W poniedziałek 30 sierpnia pierwsi zawodnicy rozpoczną zmagania w mistrzostwach świata w duńskim mieście Aarhus. Stawka regat, w których wystartuje ponad tysiąc trzystu żeglarzy klas olimpijskich, jest wielka – paszport dla kraju do Tokio 2020. Zdobędzie go sto jeden najlepszych żeglarzy i załóg.

W klasie 470 mężczyzn Polskę reprezentować będą Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), a kobiet Agnieszka Skrzypulec i prawdopodobnie Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/KS AZS AWFiS Gdańsk).

Dwa nasze teamy będą walczyć w klasie 49er – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS/AZS AWF Poznań) oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk), czyli odpowiednio druga i czwarta załoga zakończonych w połowie lipca mistrzostw Europy w klasie 49er w Gdyni. W rywalizacji 49erFX popłyną z kolei Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/KS AZS AWFiS Gdańsk), ósme zawodniczki mistrzostw Europy 49erFX w Gdyni.

Czterech Polaków wystartuje w klasie Finn – Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) i Andrzej Romanowski (AZS Poznań). Także czwórka zawodników będzie reprezentować nasz kraj w klasie Laser Standard – Jakub Rodziewicz i Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin), Dawid Kania (ŻLKS Poznań) i Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia).

W klasie Laser Radial wystąpią trzy Polki – Agata Barwińska (MOS SSW Iława), Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski) oraz Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin). Dwie nasze załogi z UKŻ Navigo Sopot wystartują z kolei w klasie Nacra 17 – Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska oraz Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska.

W Aarhus nie zabraknie oczywiście też dużej grupy naszych windsurferów. W klasie RS:X kobiet popłyną Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Małgorzata Białecka, Maja Dziarnowska, Karolina Lipińska (wszystkie SKŻ Ergo Hestia Sopot), Agnieszka Bilska (Gdański Klub Żeglarski) i Kamila Smektała (YKP Warszawa). W rywalizacji RS:X mężczyzn wystartują Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Piotr Myszka (KS AZS AWFiS Gdańsk), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj z Dobrzyńskiego Klubu Żeglarskiego).

Kwalifikację do Tokio 2020 zdobędzie w klasie Laser Radial – osiemnaście krajów, w Laser Standard – czternaście, w RS:X kobiet – jedenaście, mężczyzn – dziesięć  i osiem w pozostałych klasach.

Zmagania w klasie Finn oraz 470 kobiet i mężczyzn odbędą się w dniach 2 – 9 sierpnia, w Laserze Standardzie i Radialu w dniach 3 – 10 sierpnia, w 49er i 49erFX w dniach 4 – 11 sierpnia, a RS:X i Nacra 17 w dniach 5 – 12 sierpnia.

W Mistrzostwach Świata w Aarhus rywalizować będą również kitesurferzy, którzy o medale olimpijskie zawalczą dopiero w Paryżu w 2024 roku. Wśród mężczyzn wystartuje Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno). Ich wyścigi zaplanowano między 5 a 11 sierpnia.

Więcej informacji

PODZIEL SIĘ OPINIĄ