< Powrót
15
maja 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
mat. prasowe
World Sailing

World Sailing: za 6 lat żeglarstwo na igrzyskach w nowej formule

Kiteboarding stanie się pełnoprawną dyscypliną olimpijską podczas paryskich igrzysk w 2024 roku. Taką decyzję pojęła Międzynarodowa Federacja Żeglarska World Sailing na posiedzeniu w Londynie.

Zmiany w zestawieniu żeglarskich dyscyplin olimpijskich wprowadzone zostały na wniosek Rumuńskiego Związku Żeglarskiego. Główne argumenty zawarte we wniosku, to konieczność wprowadzenia zasad równości płci, stosowania sprzętu żeglarskiego możliwie najszerzej dostępnego na całym świecie, aktywizacja młodzieży uprawiającej szeroką gamę dyscyplin sportowych oraz uatrakcyjnienie medialnych relacji z zawodów żeglarskich.

Nowe dyscypliny

– męski windsurfing (niekoniecznie RS:X)
– żeński windsurfing (niekoniecznie RS:X)
– jednoosobowy jacht męski wagi ciężkiej Finn zostaje zastąpiony przez jednoosobowy jacht w formule mieszanej (Finn lub inna klasa)
– dwuosobowy jacht męski 470 zostaje zastąpiony przez jacht dwuosobowy w formule mieszanej
– dwuosobowy jacht żeński 470 zostaje zastąpiony przez kiteboarding w formule mieszanej

W listopadzie tego roku zapadnie decyzja dotycząca konkretnych klas, jakie będą reprezentowane w ramach poszczególnych dyscyplin. Dlatego nie wiadomo jeszcze, jaki kształt przyjmą np. zawody kiteboardowe. Mogą one obejmować reprezentacje męskie i żeńskie startujące oddzielnie, ale wspólnie zbierające punkty lub drużyny mieszane, w których zawodnicy obu płci startują naprzemiennie. Wiadomo natomiast, że kiteboardy będą wyposażone w foile.

Dwa tegoroczne najważniejsze wydarzenia w Formule Kite, to Mistrzostwa Europy w Warnemunde (8-13 lipca) i Mistrzostwa Świata w Aarhus (4-12 sierpnia). Oba rozegrane zostaną według dotychczasowych zasad, z podziałem na klasyfikacje kobiet i mężczyzn. Format mieszany zostanie wprowadzony w 2019 r. po uzgodnieniach z World Sailing.

A jakie „stare” konkurencje zobaczymy podczas igrzysk za sześć lat? Będą to: Laser Standard, Laser Radial, 49er, 49erFX i najmłodsza w tym zestawieniu Nacra 17.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ