Andrzej Szrubkowski
Anna Komosińska
Eljacht Cup 2020

Cztery wyścigi XI regat Eljacht Cup 2020

Regaty Eljacht Cup 2020, klasyfikowane w cyklu Pucharu Bałtyku Południowego oraz w Pucharze Zatoki Gdańskiej, rozegrane zostały po raz jedenasty, w dniach 15-16 sierpnia.

Oba wyścigowe dni były bardzo podobne. Rozpoczynały się od oczekiwania na nadejście bryzy z NE, która pojawiała się po godzinie 11. Prędkość wiatru pierwszego dnia sięgała 12-13 kn, a drugiego nie przekroczyła 10 kn.

Dzięki tej regularności udało się przeprowadzić cztery wyścigi, w tym sobotni, popołudniowy,na trasie zatokowej liczącej nieco powyżej 24 Mm, z linią mety ustawioną tradycyjnie na Wiśle Śmiałej.

Niemałą rolę w liczbie wyścigów odegrała determinacja sędziego Tomka Sawukinasa, który ostatni, niedzielny wyścig klasy KWR wystartował na 3 minuty przed ostatecznym terminem.

Z uwagi na profesjonalnie przeprowadzone przez Jarka Górskiego, w przeddzień pierwszego startu, inspekcje pomiarowe, nie został złożony jakikolwiek protest. Nie znaczy to jednak, że Komisja Sędziowska była bezrobotna. Kilka załóg musiało wracać na linię startu po falstarcie, a niektóre zostały ukarane indywidualnym unieważnieniem wyniku wyścigu, na skutek błędów w okrążaniu znaków trasy.

Klasa ORC i grupa Open miały bezspornych liderów, wygrywających wszystkie wyścigi. W klasie ORC zwyciężył Łukasz Trzciński na „PGO Good Speed”, a w grupie Open Witold Karałow na „Scamp 3”. W klasie KWR zaś, dzięki wygranym dwóm wyścigom, zdecydowanie Jurek Brezdeń na „Hadarze”. O drugie/trzecie miejsce w tej klasie rywalizowali do ostatniej chwili Hubert Jabłoński na „Saint Amour” z Kajtkiem Kilanowskim na „Purdze”. Ostatecznie o końcowej lokacie zdecydował ostatni wyścig. Drugie miejsce zajął Hubert Jabłoński, Kajtek Kilanowski był  trzeci.

Stan zagrożenia epidemicznego pozbawił uczestników możliwości uczestniczenia w spotkaniu integracyjnym. Kontakty zostały ograniczone do odprawy przedstartowej oraz ceremonii ogłoszenia wyników, połączonej z losowaniem nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsora tytularnego regat firmę Eljacht.

Na zakończenie przedstawiciel Jachtklubu Stoczni Gdańskiej zaprosił na przyszłoroczne regaty, a Kajtek Kilanowski, w imieniu gdyńskiego Yacht Klubu „Stal”, do udziału w tegorocznej Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej (3-4 października).