< Powrót
8
sierpnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
AKM/Facebook
AKM

Dacron ’70 – AKM zaprasza już w najbliższy weekend

Tegoroczny zlot jachtów Dacron ’70 odbędzie się 11 i 12 sierpnia. Tradycyjnie miejscem spotkania będzie przystań AKM przy ul. Stogi 18 w Gdańsku.

Zlotowi towarzyszyć będą Regaty o Błękitną Wstęgę AKM. Jak informuje odpowiedzialny za przebieg wyścigów Robert Napiórkowski, dotąd udział w regatach zadeklarowało 10 załóg.

– Praktyka jest jednak taka, że załogi zgłaszają się do nas w dniu rozpoczęcia imprezy rano – zaznacza Robert Napiórkowski. – Przed rokiem ścigało się około 30 jachtów. Teraz pewnie będzie podobnie. Czekają nas trzy wyścigi. W sobotę jeden długi na Zatoce Gdańskiej, a w niedzielę dwa krótkie po rozlewisku Wisły. Będzie więc ciasno, ale malowniczo.

Uczestnicy regat będą ścigać się na tym, czym przypłynęli. Jachty z rodowodem z lat 70-tych dostaną odrębną klasyfikację dodatkową. Wyścigi są częścią cyklu regat o Pucharu Zatoki Gdańskiej.

Przed rokiem Błękitną Wstęgę wywalczył kpt. Krzysztof Paul z załogą na jachcie „Duży Ptak”.

Podczas spotkania w AKM nie zabraknie oczywiście atrakcji. Jednym z gości honorowych zlotu będzie Piotr Czarniecki, żeglarz, konstruktor i budowniczy jachtów. Opowie o swojej przygodzie z projektem „Setką przez Atlantyk”. W sobotni wieczór zagra muzyka na żywo, będzie też dobry poczęstunek dla uczestników imprezy.

Zawiadomienie o regatach

Po raz pierwszy miłośnicy łódek zbudowanych w latach 70. minionego stulecia spotkali się w Górkach Zachodnich w 2015 roku. Pierwsza edycja była zlotem jachtów dwóch konstrukcji, polskiego Nefryta i szwedzkiej Albin Vega. Mając na uwadze spore zainteresowanie wydarzeniem i postulaty środowiska żeglarskiego, organizatorzy zdecydowali się otworzyć imprezę dla wszystkich.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ