< Powrót
7
listopada 2018
Tekst:
Bohdan Sienkiewicz
Zdjęcie:
Bohdan Sienkiewicz
Dar Młodzieży
Na pokładzie „Daru” w Hongkongu…

Dar Młodzieży coraz bliżej Osaki

Po wyruszeniu z Hongkongu i spotkaniu z tajfunem, Dar Młodzieży zbliża się po raz trzeci w swojej historii do Osaki.  Pierwszy raz zawinął tam na zlot żaglowców Osaka World Sail w 1983 roku, drugi raz gościł w porcie w 1997 roku.

Powitanie płynącego w Rejsie Niepodległości żaglowca odbędzie się 11 listopada o godzinie 9.45 czasu lokalnego, czyli pierwszej w nocy naszego czasu, salutem wodnym ze statku miejscowej straży pożarnej.

Oficjalne powitanie przez ambasadora RP w Japonii Jacka Izorczyka i japońskie władze rozpocznie się o godz. 11. W tym dniu planowanych jest wiele atrakcji dla mieszkańców Osaki i Polonii z wielu miast Japonii. Będzie parada żaglowa, zwiedzanie statku, warsztaty dla najmłodszych i spotkanie z wilkiem morskim.

Rejs Niepodległości to żeglarska wyprawa przez świat z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Dar Młodzieży” odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku.

 „Dar Młodzieży” jest w służbie od 36 lat. Jego historia to szkoleniowe podróże łączące wszystkie oceany i kontynenty. Brał udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływał po najtrudniejszych akwenach i pisał wielką historii polskiej bandery. Podczas wizyt w portach na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, tysiące miłośników żagli.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ