Dar Młodzieży wyruszył w wokółziemski Rejs Niepodległości
Uroczysta msza święta, przemówienia, wybicie czterech szklanek i piękne pożegnanie przez żeglarzy na wodach Zatoki Gdańskiej. W niedzielę 20 maja „Dar Młodzieży” rozpoczął Rejs Niepodległości.
Po niemal roku przygotowań z gdyńskiego Basenu Prezydenta odbił „Dar Młodzieży”, rozpoczynając swoją drugą w historii wyprawę dookoła świata. Rejs fregaty, zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademię Morską w Gdyni i Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl, upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W wyprawie „Daru Młodzieży” bierze udział w sumie 534 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu zorganizowanego m.in. przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.
Uroczystość pożegnania żaglowca została zorganizowana z dużym rozmachem. Od piątku 18 maja na Molu Południowym w Gdyni odbywał się cykl wydarzeń kulturalnych Żagle Wolności – m.in. zajęcia dla dzieci, koncerty, pokazy symulatorów żeglarskich. Była to też okazja dla firm i organizacji morskich do promowania swojej działalności. Wspólnie z Portem Gdynia stoisko przygotował również Pomorski Związek Żeglarski, który uwagę spacerowiczów przyciągał łódką klasy Optimist.
Finałowa część pożegnania „Daru Młodzieży” rozpoczęła się w niedzielę, 20 maja o godzinie 10. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
– Wierzę, że dzięki rejsowi „Daru Młodzieży” oraz młodym ambasadorom Polski na jego pokładzie, w wielu miejscach na świecie zagości cząstka naszej ojczyzny – mówił Marek Gróbarczyk. – Wam, nasi młodzi przyjaciele, podczas tej niezwykłej przygody życia życzę stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów. Powiedźcie światu, jak Polska jest piękna!
Po powitaniu na pokładzie „Daru Młodzieży” metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź i nuncjusz apostolski w Panamie abp Mirosław Adamski wraz z towarzyszącymi kapłanami odprawili mszę świętą, podczas której poświęcone zostały flagi podarowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Po ceremonii nadszedł czas na uroczyste rozpoczęcie rejsu.
– Ta fregata pod pełnymi żaglami niech zachwyca swoim pięknem was i cały świat – podkreślał premier Mateusz Morawiecki. – Niech przypomina o tym wielkim dziele naszych przodków – odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej – i wielkim dziele, które jest przed nami i wami. Czyli budowie wielkiej Rzeczypospolitej w najbliższych latach i dekadach.
Przed godziną 13 minister Marek Gróbarczyk wybił na dzwonie „Daru Młodzieży” cztery szklanki, czym oficjalnie rozpoczął Rejs Niepodległości. Po chwili żaglowiec odbił od nabrzeża i wypłynął na Zatokę Gdańską. Towarzyszyła mu wielka flotylla jednostek pływających, kilkadziesiąt ribów, motorówek, jachtów i statków.
Na apel Pomorskiego Związku Żeglarskiego, żeby na morzu pożegnać „Dar Młodzieży”, odpowiedziały m.in. „Zawisza Czarny”, „Empatia Polska”, „Allie”„Sarmata II”, „Lobo de Mar” i „Krakus”. Na pokładzie tej ostatniej jednostki wypłynięcie „Daru Młodzieży” obserwował Zygmunt Choreń, konstruktor żaglowca.
– Cieszę się, kiedy moje żaglowce pływają, szkoląc młodzież i studentów, zwłaszcza w takim rejsie – mówi inżynier. – To miłe, że tak wielu żeglarzy towarzyszyło „Darowi” w uroczystym wyjściu w morze. Sam oglądałem to wydarzenie na „Krakusie, z moim przyjacielem Jackiem Jettmarem.
Żaglowiec po wypłynięciu z Gdyni skieruje się do Kopenhagi i Teneryfy, a później w stronę Kapsztadu. Po przejściu Oceanu Indyjskiego „Dar Młodzieży” odwiedzi m.in. Singapur i Osakę. Około 22 stycznia 2019 r. zawinie do Panamy, gdzie weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży z papieżem Franciszkiem. Pomiędzy kolejnymi etapami rejsu będzie następowała wymiana załóg. Rejs zakończy się w Gdyni 28 marca 2019 roku.