< Powrót
25
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
„Dar Młodzieży”
20 maja 2018 roku „Dar Młodzieży” wyruszył z Gdyni w wokółziemski rejs.

„Dar Młodzieży” wraca do Gdyni

Dobiega końca wokółziemski rejs szkolnego żaglowca „Dar Młodzieży”. Już w czwartek 28 marca o godzinie 11 żaglowiec zostanie uroczyście powitany w Gdyni.

20 maja 2018 roku „Dar Młodzieży” rozpoczął Rejs Niepodległości – wyprawę dookoła świata, która miała na celu upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ponad 10 miesiącach rejsu i odwiedzeniu 23 portów żaglowiec wraca do portu macierzystego w Gdyni.

– Rejs Niepodległości był wielkim wydarzeniem w skali kraju, jak i tego miasta, które jest szczególnie z morzem i „Darem Młodzieży” związane – mówi wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W czwartek 28 marca „Dar Młodzieży” zostanie oficjalnie powitany. Jednostka wpłynie do Gdyni około godziny 11 w asyście m.in. okrętów Marynarki Wojennej – ORP Piorun i ORP Gryf – oraz statków Urzędu Morskiego. O godzinie 11 na Molu Południowym rozpoczną się uroczystości, w których weźmie udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, władze Gdyni i Uniwersytetu Morskiego.

O godzinie 15 w kościele pw. Marki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka odprawiona zostanie msza święta dziękczynna koncelebrowana przez abp Sławoja Leszka Głódzia, kapelana Duszpasterza Ludzi Morza o. Edwarda Pracza oraz ks. Zenona Hanasa, przełożonego Pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.

Między godziną 16 a 19 na Molu Południowym, w miejscu cumowania „Daru Młodzieży”, odbędzie się piknik morski, przygotowany przez 3. Flotyllę Okrętów. Dla mieszkańców Gdyni będzie to okazja do zobaczenia pokazu musztry paradnej, wysłuchania koncertów, obejrzenia sprzętu wojskowego czy spróbowania grochówki. Podczas wydarzenia odbędzie się również spotkanie z uczestnikami Rejsu Niepodległości, którzy pokażą zdjęcia z wyprawy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ