< Powrót
8
lipca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Selma Racing
Gotland Runt

Dobre miejsca Polaków w regatach Gotland Runt

Trzy polskie jachty wystartowały w tegorocznej edycji szwedzkich regat Gotland Runt. Najlepiej spisały się „Quanta” i „Selma Racing”, które zajęły miejsca w pierwszej dziesiątce w swoich grupach.

W czwartek 4 lipca zakończyły się zmagania w ÅF Offshore Race, znanych lepiej pod dawną nazwą Gotland Runt, słynnych bałtyckich regatach. W tym roku za sprawą silnego wiatru i wysokich fal były one wyjątkowo trudne. W konsekwencji, na 222 jednostki, które 30 czerwca wystartowały do wyścigu, tylko 124 dopłynęły do mety.

Gotland Runt ukończyły wszystkie trzy polskie jachty, które wystartowały ze Sztokholmu. W grupie SRS DH (załóg dwuosobowy) dziesiąte miejsce zajął jacht „Quanta” z Andrzejem Zielińskim i Joanną Dobrowolską (YC Conrada), a czternaste „Vataha 2” z Pawłem Wilkowskim i Adamem Dobrochem (YKP Gdynia). Trzeci polski jacht, „Selma Racing” ze sternikiem Arturem Skrzyszowskim rywalizowała z kolei w grupie ORC B i zajęła w niej siódme miejsce.

Polacy uczestniczą w Gotland Runt od pierwszej edycji w 1937 roku i niejednokrotnie odnosili w nich sukcesy. W 1937 roku „Goplana” dowodzona przez Ludwika Lichodziejewskiego zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w 1996 roku „Hadar” ze sternikiem Marianem Kulą z JKMW „Kotwica” był drugi w grupie IMS 2.

Wyniki klasyfikacji generalnej

Wyniki grupy SRS DH

Wyniki grupy ORC B

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ