< Powrót
29
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
95-lecia 2023 roku Krzysztof Kołakowski
Regaty 95-lecia Jacht Klubu Morskiego Gryf Gdynia były jedną z ważniejszych imprez morskich 2023 roku.

Działo się w żeglarstwie w 2023 roku!

Koniec roku to zawsze czas podsumowań. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze pomorskie i polskie żeglarskie wydarzenia w 2023 roku.

Medale bojerowców, mistrzostwo świata „WindWhisper 44” i rocznicowe regaty Jacht Klubu Morskiego Gryf Gdynia – to tylko niektóre imprezy, którymi emocjonowaliśmy się w ostatnich miesiącach. Co jeszcze warto wspominać?

Styczeń

Od świetnego wyniku w oceanicznym wyścigu rozpoczęli rok nasi regatowcy. 17 stycznia „I Love Poland” dotarł jako pierwszy jacht na metę RORC Transatlantic Race.

Świetny wynik „I Love Poland” w RORC Transatlantic Race

Dwa medale zdobyli nasi bojerowcy na mistrzostwach świata w klasie DN. Srebro przypadło Karolowi Jabłońskiemu, a brąz Łukaszowi Zakrzewskiemu.

Jabłoński i Zakrzewski na podium mistrzostw świata w klasie DN

Luty

„I Love Poland”, „WindWhisper” i „Ambersail 2” dobrze spisały się w karaibskim klasyku, czyli w regatach RORC Caribbean 600.

RORC Caribbean 600: Trzy polskie załogi już na mecie

Polscy bojerowcy spisali się świetnie również w mistrzostwach Europy. Złoty medal zdobył Tomasz Zakrzewski, a brązowy Robert Graczyk.

Tomasz Zakrzewski mistrzem Europy w klasie DN

Marzec

„I Love Poland” i „WindWhisper” zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w grupie CSA 1 w regatach St. Maarten Heineken Regatta.

“I Love Poland” najlepszy w St. Maarten Heineken Regatta

Również nasi bojerowi juniorzy nie zawiedli w ostatnim sezonie. Laura Banach zajęła drugie miejsce, a Cezary Sternicki trzecie w mistrzostwach świata juniorów klasy DN.

Laura Banach i Cezary Sternicki z medalami mistrzostw świata juniorów w klasie DN

Kwiecień

Rejs żaglowcem STS „Pogoria” był nagrodą w konkursie filmowym „Po Morskie Żagle Wiedzy”, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne.

Pomorska młodzież żeglowała na STS „Pogoria”

Maj

W tym roku sezon żeglarski wspólnie otwierali Pomorski Związek Żeglarski i Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica z Gdyni, który obchodzi 65-lecie założenia. Z tej okazji w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięto tablicę Piotra Bigaja.

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony!

Jeden z najsłynniejszych polskich jachtów obchodził w tym roku 50. urodziny. Obchody z tej okazji zorganizował jego właściciel – Yacht Klub Stal Gdynia.

Huczne obchody 50-lecia jachtu „Copernicus”!

Czerwiec

95. rocznicę powstania obchodził w tym roku Jacht Klub Morski Gryf. Z tej okazji odbyły się jubileuszowe regaty, które organizowane są co pięć lat.

Regatowcy uczcili 95-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf Gdynia

Podczas Święta Morza nie brakowało żeglarskich atrakcji, m.in. kolejnych edycji Żeglarskiej Parady Świętojańskiej oraz Światowych Polonijne Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy. Ważnym punktem obchodów było też odsłonięcie tablicy Andrzeja Lutomskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego.

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Lipiec

Żeglarze uczcili pamięć Władysława Sikorskiego podczas Sikorski Memorial Rally 2023. W obchodach wziął udział m.in. żaglowiec STS „Pogoria”.

Polscy żeglarze pamiętali o gen. Sikorskim

8 lipca team Energa 77 Racing Piotra Tarnackiego zdobył 11 mistrzostwo świata w klasie Micro.

Team Energa 77 Racing nie zwalnia tempa

Sierpień

Ekipa WindWhisper Racing Team w tym roku nie tylko zajęła pierwsze miejsce w The Ocean Race Spring Cup, ale też – na jachcie „WindWhisper 44” – zdobyła historyczny złoty medal na mistrzostwach świata ORC.

MŚ ORC: Historyczny sukces polskiego jachtu

Blisko 40 jachtów rywalizowało w tym roku w Memoriale Juliusza Sieradzkiego w Pucku, w jednej z najważniejszych imprez klasy Omega.

Żeglarze w Pucku pamiętali o Juliuszu Sieradzkim

Wrzesień

Jakub Surowiec zdobył złoty medal na mistrzostwach świata katamaranowej A-klasy.

Jakub Surowiec: Dużo pracowałem na ten złoty medal

Połączenie sportowej rywalizacji na wodzie oraz zabawy i edukacji na lądzie – słowem Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego.

Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, czyli żagle i edukacja w Pucku

Październik

Historyczne zwycięstwo w Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej! Anna Majewska pierwszą zwyciężczynią tych słynnych regat.

Anna Majewska zwyciężczynią 72. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Podczas XV Zlotu jachtów z duszą Próchno i Rdza uhonorowany został w Alei Żeglarstwa Polskiego Andrzej Drapella – zasłużony kapitan żeglugi wielkiej, kapitan jachtowy oraz wychowawca wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy.

Kapitan Andrzej Drapella upamiętniony!

Listopad

Karolina Boule i Witold Małecki z dobrej strony pokazali się w regatach Mini Transat 2023.

Mini Transat 2023 – polscy żeglarze nie zawiedli

XV Pomorska Gala Żeglarska, na której ogłoszono laureatów nagrody Kryształowy Żagiel 2023, odbyła się w historycznej sali „Nieba polskiego” w Gdańsku.

Najlepsi na Pomorzu w 2023 roku!

Grudzień

Mateusz Gigielewicz i Jakub Kamiński zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w mistrzostwach Europy juniorów w klasie DN, które rozegrano na litewskim jeziorze Rakiewo, niedaleko miasta Szawle.

Udany weekend polskich bojerowców

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ