< Powrót
16
sierpnia 2018
Tekst:
Mateusz Perowicz
Zdjęcie:
mat. prasowe
Rejs Niepodległości

Rejs Niepodległości: Dziesiąty przystanek Daru Młodzieży

Rejs Niepodległości przemierza wybrzeża Afryki. Po wizycie w Dakarze przyszedł czas na legislacyjną stolicę Republiki Południowej Afryki. W porcie dojdzie do wymiany uczestników rejsu. Nowi członkowie załogi pozostaną na pokładzie aż do Singapuru.

Wizyta w Kapsztadzie to ostatni etap blisko dwumiesięcznej podróży wzdłuż wybrzeży Afryki. Później „Dar Młodzieży” obierze kurs na Azję, a na pokład zamustruje nowa załoga. 38 laureatów konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej weźmie udział w wydarzeniu, promującym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed nowymi uczestnikami trudne zadanie – będą musieli szybko wdrożyć się w schemat życia na statku i zapoznać się pokładowymi obowiązkami.

Przed wylotem do Kapsztadu uczestnicy Rejsu uczcili pamięć Powstańców Warszawy, składając kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w Warszawie. Zainteresowanie historią Polski wśród młodego pokolenia to bardzo pozytywne zjawisko. Warto również przyjrzeć się historii RPA, bo właśnie w tym kraju, w mieście Oudtshoorn funkcjonował „Dom Polskich Dzieci”, ewakuowanych z Bałkanów i ZSRR podczas II wojny światowej.

Polska emigracja w RPA aktywnie uczestniczyła w życiu tego kraju. Inżynier Miłosław Masojada stał się cenionym budowniczym, a jego konstrukcje służą do dziś mieszkańcom Durbanu i innych miejscowości RPA. Sukcesy w biznesie odnieśli także dwaj mieszkający w Oudtshoorn inżynierowie Henryk Komar i Stefan Adamski.

Inicjatywa Rejsu Niepodległości to niepowtarzalna okazja do tego, by zaakcentować losy Polaków i ich wkład w rozwój gospodarczy i technologiczny wielu państw na świecie.

Rejs Niepodległości to żeglarska wyprawa przez świat organizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zostało podzielone na 12 etapów. Łącznie w całym rejsie weźmie udział ponad 1000 młodych osób z całego kraju, wyłonionych w ramach konkursu. „Dar Młodzieży” odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Dookoła świata pod żaglami”. Punktem kulminacyjnym będzie udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Organizatorami Rejsu Niepodległości są: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ