< Powrót
19
września 2016
Tekst:
Marek Świderski
Zdjęcie:
Paweł Zimnicki

Dziś zakończenie regat Sputnik Cup

Sputnik Cup to pierwsze polsko-duńskie regaty organizowane na Bałtyku. Jedyne z zawinięciem do duńskiego portu na Bornholmie (Nexo). Zaliczane do Pucharu Bałtyku Południowego i Pucharu Sezonu ZOZŻ, są uhonorowaniem wkładu żeglarza z Jacht Klubu Kamień Pomorski Mateusza Stodulskiego w popularyzację weekendowego żeglowania na Bornholm.

Mateusz Stodulski jachtem „Sputnik I” i „Sputnik II” w latach 2011-2013 odwiedził Bornholm 31 razy, ustanawiając swoisty polski rekord, promując Kamień Pomorski jako główny port, z którego wyruszają rejsy na tę malowniczą wyspę. Od 3 maja 2014 roku „Sputnik II” jest w rejsie dookoła świata (ostatnia relacja w tekście Sputnikiem dookoła Ziemi – Tour des Yoles).

Do tegorocznych regat zgłosiło się 29 jachtów pod banderami Polski, Szwecji, Norwegii, Holandii i Danii, które zostały podzielone na cztery grupy: Open I do 9 m długości, Open II powyżej 9 m długości, z pomiarem KWR i z pomiarem ORC. Trzecia edycja regat trwała cztery dni i składała się z trzech etapów. Pierwszy, Kamień Pomorski – Nexo, to etap nocny. Jachty wystartowały w czwartek o 18.30 z redy portu Dziwnów i metę osiągnęły w piątek rano. Najszybszy jacht „Sharki” zameldował się na mecie 3.03 w nocy. Ostatni – „Sputnik I” o  7.11 rano. Cały piętek załogi miały do swojej dyspozycji. Niektórzy wybrali wycieczkę rowerową po Bornholmie, inni zaś darmową dla uczestników regat wizytę w przepięknej motylarni. Większość jednak odsypiała ciężką noc spędzoną na Bałtyku. Wieczorem w porcie Nexo uczestnicy regat zjedli wspólną kolację.

W sobotę po raz pierwszy rozegrany został etap Nexo-Nexo wokół przepięknej wyspy Christianso. W bardzo silnym wietrze przekraczającym momentami 7°B wystartowało 18 jachtów. Tu też wygrał „Sharki”, z bardzo doświadczonym kapitanem Cezarym Wolskim. Nie wszystkie załogi zdecydowały się wystartować w tych trudnych warunkach, a niektórzy i tak zmuszeni byli wycofać się w wyścigu, z powodu porwanych żagli i innych usterek spowodowanych silnym wiatrem. Etap powrotny do Kamienia Pomorskiego wystartował z główek portu Nexo o godz. 7.30 w niedzielę. Wysoka fala i wiatr 6°B stworzyły warunki do arcyciekawej rywalizacji, gdzie liczyły się umiejętności i techniczne przygotowanie jachtu. Tu najszybszy okazał się „Trochus IV”, który metę w Dziwnowie przekroczył już o 15.02!

Klasyfikacja po dwóch wyścigach przedstawia się następująco:

Grupa Open I:
1. „Sharki” z kapitanem Cezarym Wolskim
2. „Świnoujście” z kapitanem Andrzejem Piotrowskim
3. „So Fun” z kapitanem Darkiem Starostom

Grupa Open II:
1. „Trochus IV” z kapitanem Edwardem Banaszakiem
2. „Amo” z kapitanem Szymonem Gorskim
3. „Dalia” z kapitanem Adamem Bąkiem

Grupa KWR:
1. „O’Dana” z kapitanem Januszem Frączakiem
2. „Lisica” z kapitanem Adamem Lisieckim
3. „Plus” z kapitanem Lechem Łuckim

Grupa ORC Club:
1. „Hruby” z kapitanem Robertem Rayskim
2. „Aquarella” z kapitanem Krzysztofem Łobodźcem

Organizatorami regat są Jacht Klub Kamień Pomorski, Marina Kamień Pomorski, Port Nexo i firma Bornpol.

Wyniki:   Open   KWR   ORC Club  

PODZIEL SIĘ OPINIĄ