
Edukacja morska ze wsparciem Pomorskiego Związku Żeglarskiego
Od kilku lat samorządy, szkoły i placówki doskonalenia nauczycieli na Pomorzu prowadzą projekty edukacyjne promujące tematykę morską i żeglarską. W działaniach pomaga im Pomorski Związek Żeglarski.
W 2015 roku w Pomorskim Związku Żeglarskim powstała Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej. Przekazuje ona uczniom i nauczycielom wiedzę i umiejętności żeglarskie, duży nacisk kładąc również na służące kształtowaniu charakteru wychowanie morskie. Szkoła od lat wspiera także projekty i programy realizowane przez pomorskie samorządy i placówki edukacyjne.
– Około 1000 osób – uczniów i nauczycieli – wzięło dotychczas udział w zajęciach organizowanych przez Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej – mówi Leopold Naskręt, wiceprezes PoZŻ i koordynator Szkoły. – A to nie koniec. W ramach samorządowego programu „Gdańsk pod żaglami wiedzy” w najbliższym czasie będziemy pracować z ponad 1200 młodymi gdańszczanami.
Od 2017 roku Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej bierze udział w projekcie „Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej” i związanym z nim Wojewódzkim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji, organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku i Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
– Współpraca układa się bardzo dobrze – przyznaje Iwona Poźniak z ODN w Słupsku. – Dzięki Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu nie tylko laureaci konkursu oraz ich nauczyciele, ale też wszyscy finaliści – uczestnicy etapu wojewódzkiego, mogą popłynąć w rejs. To bardzo duże wsparcie.
W 2018 roku uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w III Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji, wzięli udział w projekcie „Do granic Niepodległej”, organizowanym przez PoZŻ w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Osiemnaścioro uczniów oraz sześciu nauczycieli wzięło udział w rejsie żaglowcem „Zawisza Czarny” wzdłuż morskich granic II Rzeczypospolitej.
Pomorski Związek Żeglarski jest też jednym z inicjatorów i partnerów Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, utworzonego w 2018 roku i realizowanego pod opieką Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W tej skierowanej do samorządów inicjatywie główny nacisk położony jest na powiązanie tematyki morsko-żeglarskiej z realizowaną w szkołach podstawą programową.
– W tym roku w programie uczestniczy ponad 130 placówek, z czego większość to szkoły podstawowe – tłumaczy Iwona Poźniak. – Widać, że zainteresowanie programem z każdym rokiem wzrasta. Pomorskie szkoły już na masową skalę włączają elementy edukacji morskiej do podstaw programowych różnych przedmiotów. Chętnie dzielą się też wiedzą i doświadczeniem z innymi placówkami.
PoZŻ włączył się również w utworzony w 2020 roku projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Związek zrealizował lub realizuje m.in. szkolenie z nawigacji dla nauczycieli szkół podstawowych z miasta i gminy Sztum, szkolenie na wodzie dla 130 uczniów z Malborka oraz kolonie i obozy żeglarskie dla młodych gdynian ze Szkół Podstawowych nr 8, 12 i 51. Przygotowuje się też do przeprowadzenia warsztatów na symulatorach żeglarskich w ramach projektu „Gdańsk pod żaglami wiedzy”.
Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej od 2018 roku bierze też udział w projekcie „Matematyka pod żaglami”, organizowanym przez Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka Kartuzy. Dzięki edukatorom ze Szkoły młodzież z Kaszub ma okazję poznać podstawy nawigacji i wziąć udział w krótkich rejsach po jeziorze Brodno Wielkie.
Wiosną tego roku PoZŻ i Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni zorganizowali konkurs plastyczny „Już od dawna o tym marzę, żeby dzielnym być żeglarzem”, skierowany do gdyńskich przedszkolaków i uczniów klas I-III. Nagrodą dla laureatów był rejs po Zatoce Gdańskiej. Z tą szkołą, a wcześniej z Gimnazjum nr 11, Związek współpracuje od 2016 roku przy prowadzeniu klasy o profilu sportowym, w której duży nacisk położony został na edukację żeglarską.
Więcej o działalności Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej
Szczegóły Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej
Szczegóły programu Pomorskie Żagle Wiedzy
PODZIEL SIĘ OPINIĄ