< Powrót
18
czerwca 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Regaty Energa Nord Cup można oglądać np. z plaży w gdańskich Stogach.

Energa Nord Cup 2024, czyli regaty dla dużych i małych

To jedne z największych regat w Polsce, które od 19 lat odbywają się w Gdańsku. Mają swój prestiż i tak będzie również w tym roku. Energa Nord Cup startuje już 21 czerwca. Zakończenie regat zaplanowano na 7 lipca 2024 roku.

Regaty odbywają się w Gdańsku, a główną ich bazą jest marina AZS Galion w Górkach Zachodnich. W pierwszej edycji regat w 2006 roku na starcie, wówczas jeszcze w Jastarni, stanęło 17 jachtów. W 2009 roku żeglarskie zmagania przeniosły się z Jastarni do nowego miejsca, a marina AZS Galion w gdańskich Górkach Zachodnich została nową bazą regat. Cieszą się rosnącą popularnością. W 2022 roku wzięło w nich udział 1154 zawodników. Wśród wielu regat odbędą się również zmagania jachtów morskich.

– W wyścigu Orvaldi B8 Race 21-23 czerwca popłyniemy z gdańskich Górek Zachodnich do wieży wiertniczej Petrobaltic i z powrotem – zapowiada Michał Korneszczuk, dyrektor regat Energa Nord Cup 2024. – Orvaldi B8 Race został stworzony z myślą o żeglarzach, który lubią wyścigi długodystansowe. Wiele załóg oczekiwało takiego właśnie dłuższego wyścigu na naszych regatach, a całkowita długość trasy to ok. 120 Mm.

Wyścig Classic 29-30 czerwca to zmagania jachtów morskich, na krótkim dystansie “góra-dół”.

– Częścią tego wyścigu będzie też Bursztynowy Puchar Neptuna, który rozgrywamy od 2010 roku – dodaje Michał Korneszczuk. – Staramy się, by to był inkluzywny wyścig, dlatego wystartują w nim różne łódki, od małych do sporych katamaranów.

Plakat reklamujący tegoroczną edycję regat.

Jego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz. Miał to być wyścig łączący zlot Baltic Sail i regaty Nord Cup. Od samego początku wydarzenie to przyciągało żeglarzy z różnych środowisk. W tych regatach możemy zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a nawet deskarzy z żaglem lub latawcem.

Każdego roku na podstawie trofeum Bursztynowego Pucharu Neptuna, który na co dzień jest częścią stałej wystawy Muzeum Bursztynu w Gdańsku, wygrawerowane zostają: imię, nazwisko i nazwa jachtu zwycięzcy całego wyścigu. Oprócz tego wyłaniani są zwycięzcy poszczególnych podkategorii.

Równolegle 28-30 czerwca toczyć się będą Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg wieloosobowych. Wystartują w ich m.in. legendy polskiego żeglarstwa jak Czesław Perlicki, Piotr Adamowicz czy Mateusz Kusznierewicz.

– To będą regaty dobrych nazwisk i dobrych jachtów, dlatego jestem spokojny o poziom sportowy – mówi Korneszczuk. – Dla mnie ważne jest to, że ludzie, którzy u nas pływają, co roku do nas wracają. Zaobserwowałem, że wielu z nich przyjeżdżało kiedyś na regaty samotnie, potem ci sami żeglarze byli u nas już ze swoimi żonami, a teraz nawet z dziećmi. Tworzymy już jakąś społeczność. Kiedyś np. ktoś pływał u nas na Optimiście, a potem przesiadał się na Lasera. Cieszę się, że ludzie do nas wracają. A w regatach startują żeglarze od lat 6 do 60, od Optimistów do dużych łodzi morskich.

Organizatorami tegorocznych regat są Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Górki Zachodnie. Sponsorem tytularnym regat jest Energa z Grupy Orlen. Partnerem regat jest Pomorski Związek Żeglarski a patronem medialnym Żeglarski.info.

Program regat Energa Nord Cup 2024

21-23 czerwca – Orvaldi B8 Race

22-23 czerwca – RS 21 CUP oraz Finn, OSF i FD

22-24 czerwca – Hobie Cat 16, Nacra 15, F18, Europa i L’Equipe

25-27 czerwca – ILCA 4, 6 i 7

28-30 czerwca – Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC

29-30 czerwca – Pantaenius Nord Cup Classic ORC, KWR i Open a także Omega, Nautica 450, Micro i Delphia24 (Długodystansowe Mistrzostwa Polski)

2-4 lipca – Optimist A i B

5-7 lipca – 420, 49er i Słonka

6-7 lipca – Korsarz

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ