< Powrót
9
lipca 2024
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski

Energa Nord Cup Gdańsk 2024 z rekordem

7 lipca zakończyły się regaty Energa Nord Cup Gdańsk 2024. 19-ta edycja wydarzenia pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy frekwencji. W tym roku w imprezie wzięło udział 1305 żeglarzy na 809 łódkach. Organizatorzy, AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich i Yacht Club Gdańsk ocierają pot z czoła i oczy ze zdumienia.

 Na wodzie ścigało się 26 klas, rozdano medale w ponad 100 klasyfikacjach, nad przebiegiem wyścigów czuwała 36-cio osobowa ekipa sędziowska, kolejnych 10 osób obsługiwało żeglarzy na brzegu, a kolejnych 10 w obsłudze organizacyjnej. Podczas gdańskich regat odbyły się dwie imprezy w randze Pucharu Europy (klasy ILCA i Snipe) i kolejne dwie w randze Mistrzostw Polski (Morskie ORC i długodystansowe MP klasy Delphia24).

– Odwiedziło nas tak wielu żeglarzy na tak wielu łódkach, że sami jesteśmy zszokowani. – mówił po imprezie Michał Korneszczuk z Yacht Club Gdańsk. – Super było widzieć wszystkie dobrze nam znane twarze, ale było też dużo „nordcupowych” debiutantów. Mieliśmy bardzo dużo pracy, ale wysoka frekwencja to nasza największa nagroda! Przypomina mi się, jak w pierwszej edycji w 2006 roku na starcie, wtedy jeszcze w Jastarni, stanęło 17 jachtów.

Przy takiej liczbie uczestników woda na Zatoce Gdańskiej aż roiła się od żagli, mimo tego, że impreza trwała aż 17 dni. Na wodę wychodziło mnóstwo łodzi – podczas pierwszego weekendu jednocześnie ścigało się aż 9 klas (RS21, Nacra 15, Hobie Cat 16, F18, FD, Europa, Finn, OSF i L’Equipe), potem przyszła pora na wyścigi najliczniejszych flot; ILCA (208 zawodników) czy Optimist (265 najmłodszych zawodników).

Mniej liczne, ale bardzo wymagające i emocjonujące były wyścigi jachtów morskich. W nocnym, długodystansowym Orvaldi B8 Race wystartowało 19 dużych morskich jednostek.  Przy silnym wietrze wypłynęły aż za półwysep Hel, popędziły w kierunku platformy B8 i powróciły na metę na Wiśle Śmiałej. Jako pierwszy przekroczył ją jacht „Globe” z czasem 13 godzin 1 minuta i 2 sekundy.

W ostatnich dniach czerwca jachty morskie spotkały się, aby rozegrać Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg wieloosobowych, wspierane organizacyjnie przez Polski Związek Żeglarski, a następnie kultowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna oraz Pantaenius Nord Cup Classic ORC, KWR i Open.

Podczas Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych jednostki płynęły przez Zatokę zawracając dopiero za Helem. Najdłuższa trasa wyniosła aż 55 mil morskich. Najszybsze jachty zdążyły bezpiecznie wrócić na metę w Gdańsku w piątek 28 czerwca do godziny 18, jednak tego popołudnia nad Trójmiastem przechodziły burze i wiele załóg musiało się zmierzyć z nimi na trasie.

Podczas wyścigu zatonął niestety jacht “Duży Ptak”. Nikomu nic się nie stało, cała załoga została bezpiecznie podjęta dzięki szybkiej reakcji i sportowej postawie załóg jachtów “Zoltar” oraz “IRS Challenger”. Obie załogi zostały nagrodzone tytułami Boat of The Regatta. Nagroda ta jest przyznawana przez organizatorów za niezwykłe osiągnięcia sportowe lub wzorową postawę żeglarzy w duchu fair play.

Kolejnego dnia odbył się legendarny, łączący żeglarzy z różnych środowisk, wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Wzięło w nim udział 37 jednostek. Przechodni puchar wygrał ten, kto pokonał trasę najszybciej i przez kolejny rok bursztynowy Neptun należy do załogi jachtu “Scamp 3” i skippera Witolda Karalowa. Pomysłodawcą tego wyścigu w 2010 roku był Mateusz Kusznierewicz, który teraz także brał w nim udział żeglując na jachcie „Aapire” (zwycięzca MŻMP ORC B).

Na Energa Nord Cup Gdańsk po dłuższej przerwie gościły klasa Omega i Nautica 450. Ścigały się dobrze znane klasy Micro i 420, a w ostatni weekend na Zatoce Gdańskiej szaleli żeglarze z klas 49er, 420, Snipe i Korsarz. Na regatach nie zabrakło zawodników z całej Polski, byli też goście z zagranicy. Imprezę odwiedzili żeglarze z Czech, Litwy, Łotwy.

Podczas ceremonii zakończenia regat AZS COSA Galion odwiedził przedstawiciel sponsora tytularnego Energa z Grupy Orlen, Wiceprezes Zarządu Piotr Szymanek, który wręczał żeglarzom nagrody. Dzięki wsparciu sponsorów impreza kwitnie również jeśli chodzi o atrakcje dla żeglarzy. Oprócz zwycięstw i frajdy ze ścigania były nagrody, liczne losowania, upominki dla żeglarzy, imprezy dla uczestników. Baza regat zapewnia możliwość zakwaterowania uczestników nawet najliczniejszych klas w jednym miejscu.

20-ta jubileuszowa edycja regat Energa Nord Cup Gdańsk odbędzie się za rok w terminie 27.06-13.07.2025.

Partnerem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski a patronem medialnym nasz portal.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ