< Powrót
22
sierpnia 2018
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
mat. prasowe
Świnoujściu
Zwycięzcy w klasie 505, Holger Jess i Agnieszka Skrzypulec.

Festiwal Regat w Świnoujściu zakończony

Zakończył się siedmiodniowy maraton regatowy pod nazwą Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. Przeprowadzono kilkadziesiąt wyścigów na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.

Festiwal, 13 sierpnia w poniedziałek, rozpoczęła klasa Micro rozgrywając najważniejszą imprezę w sezonie czyli Mistrzostwa Świata. Złote medale zdobyły załogi Piotra Tarnackiego w kategorii Open, Bartosza Piotrowskiego w kategorii Racer i Matteo Vanellego w kategorii Cruiser. Micro zakończyło swoje wyścigi w piątek 17 sierpnia, ale tego samego dnia do walki ruszyły klasy 505 i Finn.

Klasa 505 w Świnoujściu rozegrała Otwarte Mistrzostwa Polski. Od samego początku na czele stawki pewnie uplasowała się międzynarodowa załoga „podwójnych” mistrzów świata, czyli Agnieszka Skrzypulec (Mistrzyni Świata klasy 470) i Holger Jess (Mistrz Świata klasy 505). Polsko-niemiecki tandem zwyciężył w 6 z 7 wyścigów i zdecydowanie wygrał rywalizację. Za nimi, na drugim miejscu uplasowała się załoga „kadrowiczów” składająca się z aktualnych i byłych zawodników Kadry Narodowej PZZ w klasach 49er i FX czyli Ewy Bartosiewicz i Dominika Buksaka. 3 miejsce w klasyfikacji Open przypadło niemieckiej załodze Alexander Holzapfel i Stefan Worm.

W klasyfikacji Mistrzostw Polski złoto w klasie 505 wywalczyła wspomniana załoga Bartosiewicz/Buksak (Musto) wyprzedzając załogę Jakub Pawluk i Marcin Józefowski (Legia Warszawa/Spójnia Warszawa) oraz załogę Szymon Wierzbicki i Marek Kaczmarek (KEM).

W klasie Finn pod nieobecność Kadry PŻZ zdecydowanie wygrał Andrzej Romanowski z AZS Poznań przed Bartoszem Szydłowskim (Spójnia Warszawa) i Bartoszem Ptakiem (WKŻ Wolsztyn). O srebro i brąz walkę zaciętą stoczyło aż pięciu zawodników, a różnice w klasyfikacji punktowej po 7 wyścigach były minimalne. Był to już drugi występ klasy Finn w Świnoujściu i jak podkreślił Prezes Klasy Bogusław Nowakowski, jest to doskonały unikalny akwen z różnorodnymi warunkami wiatrowymi i niespotykanymi w Polsce prądami.

W kolejnej klasie, czyli Sigma Active, rozegrano 6 wyścigów, ale zawody rozegrano tylko przez 2 dni. Walkę o czołowe miejsca stoczyły 3 załogi, które w klasyfikacji końcowej rozdzieliły tylko 2 punkty. Prowadzenie zmieniało się co wyścig i dopiero ostatni bieg zdecydował o wygranej załogi Norbert Nowacki/Andrzej Synowiec z Yoo Team. Tuz za nimi z taką samą ilością dziewięciu punktów regaty zakończyła załoga Robert Sobociński/Sławomir Kodrzycki z Przystani Toruń, a na najniższym stopniu podium ukończyli Maciej i Marek Kamińscy. Był to debiut klasy w Świnoujściu, ale zgodnie z zapowiedziami uczestników, na pewno nie ostatni występ na tym akwenie.

Ostatnie rozegrane w Świnoujściu regaty to 3 runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, czyli Klubowym Mistrzostw Polski PZŻ. Emocji i niespodzianek nie brakowało. Dotychczasowy lider PZU Jeziorak Yacht Club zakończył regaty poza podium i utracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Doskonale poradziła sobie olsztyńska załoga OKŻ Jabłkowski Sailing wygrywając tą rundę i wychodząc na prowadzenie w rankingu. Pechowo regaty zakończyła załoga Yacht Club Sopot, prowadząc do ostatniego wyścigu, gdzie zajęła ostatnie 6 miejsce i spadła za OKŻ. Świetnie wystartowała ekipa JKM Gryf Gdynia notując świetna passe drugiego dnia regat wygrywając 3 wyścigi i szturmem awansując na 3 miejsce. Rozczarowujący start zaliczyli zwycięzcy z poprzedniej rundy w Szczecinie, czyli SEJK Pogoń Szczecin kończąc regaty na 7 miejscu.

Przed klubami Ekstraklasy ostatnia runda w Sopocie w połowie września, zapowiada się emocjonująca walka o zwycięstwo między Jeziorakiem i Olsztynem oraz Pogonią Szczecin. Pełne wyniki regat i klasyfikacje można sprawdzić na stronie SAP.

Szczegółowe wyniki regat klas Micro, 505, Finn i Sigma Active można znaleźć pod adresem SailFestival.

Partnerami regat było Miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, TT Line Polska, Texet – D.A.D oraz Harken, Bryt Sails, AVA Marina i Teknos – Oliva.

Strona wydarzenia: www.sailsfestival.pl . Organizatorami imprezy były: Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, MT Partners przy współpracy PZŻ, OSiR Wyspiarz, MDK Świnoujście i stowarzyszenia Nowoczesna Kultura.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ