< Powrót
19
sierpnia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.sailsfestival.pl
w klasie Micro

MŚ w klasie Micro: Piotr Tarnacki mistrzem świata!

Załoga POL77 Racing Club Gdańsk w składzie Piotr Tarnacki, Bartosz Makała i Grzegorz Banaszyk wygrała w kategorii Open rozegrane w Świnoujściu Mistrzostwa Świata w klasie Micro. W kategorii Racer najlepsza był załoga POL13 LaBesto Auto Bruno w składzie Bartosz Piotrowski, Adam Szymborski i Paweł Różycki a w kategorii Cruiser załoga ITA80 w składzie Mateo Vanelli, Alessandro Maroli i Tyler Mizzeto z Włoch.

Regaty rozgrywano od poniedziałku do piątku (13-17 sierpnia) na Zatoce Pomorskiej w Świnoujściu. Na starcie stanęły załogi z siedmiu krajów, a zawody rozegrano w trzech kategoriach Open, Racer i Cruiser. Udało się przeprowadzić 9 wyścigów w tym 1 długodystansowy o długości ok 20 mil morskich.

W „królewskiej” kategorii otwartej (Open) od początku prowadził Piotr Tarnacki, obrońca tytułu mistrza świata z ubiegłego roku. Jego największy konkurent Rafał Sawicki, po słabszym początku w kolejnych dniach nawiązał zaciętą walkę wygrywając trzy wyścigi i wywierając presje na liderze. Jednak w czwartek lepiej popłynął Tarnacki i odzyskał bezpieczną przewagę. Doskonale spisywała się rosyjska załoga Vladimira Bazhenova na RUS771, ale mimo równego pływania nie była w stanie nawiązać równorzędnej walki z Polakami.

W niższej, teoretycznie wolniejszej kategorii Racer po pierwszych dniach na czele widniała łotewska załoga Vladimira Smolakova przez Maciejem Grodzkim i Laurentem Meunier z Francji. Jednak w kolejnych dniach najrówniej zaczęła pływać szczecińska ekipa Bartosza Piotrowskiego wysuwając się na czoło. Korzystając z niestabilnych wyników konkurentów, zbudowała sobie komfortową przewagę, którą utrzymała do końca regat wygrywając kategorię Racer jednocześnie zajmując dziesiąte miejsce w klasyfikacji Open. Drugie miejsce zajął Meunier, a na najniższy stopień podium wskoczył w ostatniej chwili Janusz Olszewski na POL66 Bakoma.

W kategorii Cruiser, czyli najcięższych jachtów klasy Micro, rywalizację zdominowali Włosi na jachcie ITA80, prowadząc od pierwszego dnia ze sporą przewagą. Co ciekawe byli w stanie nawiązać równorzędną walkę z szybszymi jachtami w wyższych kategoriach i w efekcie zakończyli regaty na dziewiatym miejscu w klasyfikacji Open i zdobywając złoty medal w swojej kategorii. Srebrny medal trafił do Rosjan z RUS110 ze sternikiem Genady Svistunovem, a brązowy do Polaków z POL133 Auto Podlasie w składzie Marcin Pietrzak, Łukasz Paszko i Marek Chruściel.

Klasyfikacja końcowa

Kategoria Open:
Piotr Tarnacki, POL 77 Volvo Roca
Rafał Sawicki, POL 333, EuroShipping
Vladimir Bazhenov, RUS 771, Steel Team, Rosja

Kategoria Racer:
Bartosz Piotrowski, POL 13, LaBesto Auto Bruno
Laurent Meunier, FRA 41708, Francja
Janusz Olszewski, POL 66, Bakoma

Kategoria Crusier:
Matteo Vanelli, ITA 80, Włochy
Genady Svistunov, RUS 110, Rosja
Marcin Pietrzak, POL133, Auto Podlasie

Wyniki

Jednocześnie od piątku w Świnoujściu na osobnej trasie ścigają się klasy 505 (mistrzostwa Polski) i Finn (Puchar Polski). W sobotę dołączyły do nich jachty klasy Sigma Active oraz 12 zespołów walczących w 3 rundzie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej na jachtach TOM28. Wszystkie regaty odbywają się w ramach Świnoujście Sails Festival. Ideą Festiwalu regat jest zgromadzenie kliku regat w jednym miejscu i czasie. Festiwal zakończy się 19 sierpnia.

Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego i MT Partners, we współpracy z PZŻ, OSiR Wyspiarz, MDK Świnoujście, Nowoczesna Kultura. Partnerami regat są miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, TT Line, Texet – D.A.D oraz Harken, Bryt Sails, AVA Marina i Teknos – Oliva.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ