< Powrót
10
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Film:
Hubert Hurban/4 webzones.pl
Mazurkiewicz
Profesor Bolesław Mazurkiewicz.

[FILM] Poznajcie Bolesława Mazurkiewicza

Z okazji odsłonięcia w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni tablicy poświęconej profesorowi Bolesławowi Mazurkiewiczowi zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym przypominamy tę zasłużoną dla pomorskiego żeglarstwa postać.

Film powstał z inicjatywy Pomorskiego Związku Żeglarskiego i składa się m.in. z archiwalnych zdjęć profesora oraz wspomnień jego najbliższych. Można też usłyszeć archiwalne nagrania głosu Bolesława Mazurkiewicza.

Prof. Bolesław Mazurkiewicz (1931-2017) był jednym z najważniejszych organizatorów pomorskiego żeglarstwa – współzakładał Gdański Okręgowy Związek Żeglarski (obecnie Pomorski Związek Żeglarski), przez wiele lat był członkiem jego zarządu oraz prezesem od 1979 do 1992 roku. Był także honorowym prezesem PoZŻ. Zasiadał również w prezydium Rady Rozwoju Żeglarstwa Województwa Gdańskiego od początku jej istnienia. Był współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz członkiem wielu organizacji morskich, żeglarskich i akademickich. Zawodowo i naukowo związany z Politechniką Gdańską, której był rektorem w latach 1987-1990, specjalizował się w konstrukcjach hydrotechnicznych, w tym marinach.

Odsłonięcie tablicy poświęconej profesorowi nastąpi w niedzielę 12 maja o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego, na południowym falochronie gdyńskiej mariny. Uroczystość połączona zostanie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego, a uświetni ją występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić postać Profesora.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą do siedziby PoZŻ na spotkanie żeglarskie. Będzie ono okazją m.in. do obejrzenia prac marynistycznych Olimpii Dębskiej i Jerzego Springera oraz obejrzenia filmu o Bolesławie Mazurkiewiczu, którego premiera ma właśnie miejsce na naszym portalu.

Bolesław Mazurkiewicz w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ