< Powrót
5
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fundacja Ocean Marzeń
Flot
Jacht „Flot” stoi obecnie w gdyńskiej marinie, nieopodal Uniwersytetu Morskiego.

Fundacja Ocean Marzeń z nowym jachtem morskim

Od przyszłego roku uczestnicy Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej pływać będą na jachcie „Flot”. Nowa jednostka wzbogaciła flotę Fundacji Ocean Marzeń, która pomaga młodzieży z Domów Dziecka.

„Flot” zbudowany został w latach 70. w Otwocku przez Maksymiliana Boka metodą gospodarczą. Żeglarz kupił we Francji plany jednostki, przetłumaczył je, zdobył stal o podwyższonej odporności, a natępnie własnoręcznie spawał kadłub. W 1980 roku „Flot” został zwodowany, a jego właściciel z rodziną zaczął nim pływać po świecie. Ze względów zdrowotnych Maksymilian Bok pod koniec lat 90. zakończył przygodę z żeglarstwem, a jacht stanął na brzegu w gdyńskiej marinie. Po śmierci żeglarza w 2016 roku, rodzina postanowiła „Flota” sprzedać. Z pomysłem kupienia jednostki wyszedł Jerzy Jaszczuk, kapitan „Generała Zaruskiego”, który od lat współpracuje z Fundacją Ocean Marzeń i zna jej potrzeby. Wczesną wiosną pokazał on prezesowi Fundacji Adamowi Wiśniewskiemu stojącą w Gdyni jednostkę.

Flot

Fot. Tadeusz Lademann

– Od wielu lat szukałem takiego jachtu – morskiego, stalowego i dwumasztowego – tłumaczy Adam Wiśniewski, prezes Fundacji Ocean Marzeń. – To idealna jednostka do szkolenia młodzieży. Ma dobrą, stalową konstrukcję, wytrzymałą na trudne warunki. Możemy więc spokojnie pływać po całym północnym Bałtyku. Ważne też, że jest to kecz, czyli jacht dwumasztowy – dzięki temu załoga więcej musi na nim pracować, co jest świetne przy szkoleniu dzieciaków. Dzięki zakupowi tej łódki nie będziemy musieli już czarterować jachtów do rejsów po Bałtyku.

„Flot”, mimo blisko dwudziestu lat spędzonych na lądzie, jest w zaskakująco dobrym stanie, a silnik – uruchomiony po raz pierwszy od kilkunastu lat – odpalił za pierwszym razem. Mimo to przejść musi prace remontowe.

– Jeden z naszych wychowanków będzie przez najbliższy miesiąc przygotowywał „Flota” do pomalowania i zwodowania – dodaje Wiśniewski. – Myślę, że pod koniec maja lub na początku czerwca zwodujemy go i przeprowadzimy do Gdańska, gdzie będziemy go dalej remontować.

Flot

Jerzy Jaszczuk i jeden z podopiecznych Fundacji pod pokładem jachtu.
Fot. Fundacja Ocean Marzeń

Na jednostce trzeba będzie m.in. wymienić całą elektronikę i olinowanie stałe, zamontować elektronikę jachtową, kambuz i akumulatory. Zabudowa wnętrza jest w dobrym stanie, więc przejdzie tylko lekkie prace. Remont ma rozpocząć się we wrześniu, a za dużą część prac będą odpowiadać podopieczni Fundacji.

– Zdecydowaną większość prostych, ale czasochłonnych prac, jak sprzątanie, szlifowanie, przygotowanie do malowania, wykonają nasi wychowankowie – mówi prezes Fundacji. – Będziemy współpracowali w tym celu z gdańskimi i gdyńskimi domami dziecka, których podopieczni już w tym roku uczestniczą w rejsach na Mazurach.

Jacht zacznie pływać z młodzieżą w regularnych rejsach wiosną przyszłego roku.

Fundacja Ocean Marzeń powołana została w w maju 2011 roku. Jej działalność skupia się na pomocy poprzez żeglarstwo młodzieży z Rodzinnych Domów Dziecka, Rodzin Zastępczych i Domów Dziecka. Przez ostatnie 11 lat w rejsach i szkoleniach żeglarskich zorganizowanych przez Fundację wzięło udział ponad 1100 uczestników. Więcej informacji na stronie Fundacji Ocean Marzeń.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
16
+1
3
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ