< Powrót
18
grudnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Gdańskie Lwy Żeglarstwa

Gdańskie Lwy Żeglarstwa wracają!

Miasto Gdańsk postanowiło wrócić do inicjatywy z 2018 roku i ogłosiło ponowne wręczenie wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Ze względu na obecną sytuację ceremonia będzie transmitowana on-line 23 grudnia o godzinie 12.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa to wyróżnienie miasta Gdańska dla żeglarzy i organizacji reprezentujących Gdańsk, miasto od ponad 1000 lat nieodłącznie związane z Morzem Bałtyckim.

Inicjatywa jest miejska, a w roli kapituły występują gdańskie kluby żeglarskie, które najpierw zgłosiły swoje nominacje, a teraz nad nimi głosują .

Kategoria Gdański Żeglarz/Żeglarka Roku

Kinga Łoboda (KS AZS AWFiS Gdańsk) – otrzymała razem z Olą Melzacką nominację do reprezentowania naszego kraju podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w wymagającej klasie 49er FX. Zajęła  pierwsze miejsce podczas mistrzostw Polski oraz siódme podczas mistrzostw Europy.

Krzysztof Małecki  (HRM Racing, YCG) – na co dzień startuje w match racingu na arenie polskiej oraz międzynarodowej, najczęściej jako załogant, gdzie w zespole Łukasza Wosińskiego wywalczyli mistrzostwo Polski 2020. Jako sternik startował w tym roku w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej, gdzie po zaciętych bojach zdobył tytuł wicemistrza Polski i awans do Sailing Champions League 2021.

Marcin Styborski (SŻ KU AZS PG) – zawodnik klasy Omega Sport. Po raz drugi z rzędu poprowadził swoją załogę do zdobycia tytułu mistrza Polski oraz do zdobycia Pucharu Polski w tej klasie (zwyciężając 3 z 4 imprez pucharowych). Mimo że nie obronił tytułu akademickiego mistrza Polski w żeglarstwie, punktował dla Politechniki Gdańskiej przyczyniając się do zwycięstwa drużyny w tych zawodach. Indywidualnie brązowy medalista, drugi w kategorii uczelni technicznych.

Kategoria Nadzieja Gdańskiego Żeglarstwa

Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk) –  juniorka startująca w klasie Optimist. W sezonie 2020 zapewniła sobie 3 miejsce w rankingu grupy A klasy Optimist (1 z dziewcząt). Za największy sukces sezonu trzeba uznać tytuł brązowej medalistki mistrzostw Europy w klasie Optimist. W tym sezonie zaczęła również trenować w klasie 420.

Michał Polak (GKŻ) – w tym sezonie zajął 3 miejsce w mistrzostwach świata latającego windsurfingu Formuła Foil Silvaplana 2020.

Kategoria Organizacja lub Wydarzenie Roku

Gdański Klub Żeglarski – klub zakończył z dużym sukcesem sezon zdobywając 196 pkt w rywalizacji dzieci i młodzieży co dało 5 miejsce w klasyfikacji wszystkich klubów żeglarskich w Polsce.

Regaty Bitwa o Gotland – trudna impreza żeglarstwa morskiego solo. Regaty na trasie Gdańska – Gotland z bazą w Marinie Przełom. Świetny zespół lądowy, routing pogodowy, tracking online. Duże emocje, wspaniała obstawa medialna, zadowolenie kibiców i zawodników

Regaty LOTOS Nord CUP Gdańsk – rok 2020 to 15 edycja tych regat. W bardzo trudnym okresie, bo tuż po rozluźnieniu restrykcji udało się zorganizować najliczniej obsadzone regaty w Polsce w sezonie 2020.

Mistrzostwa Europy klasy Laser – wspaniałe regaty zorganizowane w trakcie pandemii przez Polski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Klasy Laser przy współpracy NCŻ i COSA AZS. Wysoka ranga regat, świetne zawodniczki i zawodnicy, historyczny medal brązowy Agaty Barwińskiej.

Organizatorem wydarzenia na zlecenie miasta Gdańsk jest Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku. Transmisja ogłoszenia wyników odbędzie się na social media COSA AZS oraz innych gdańskich organizacji żeglarskich.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ