< Powrót
8
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
otwarcie sezonu

Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego – regaty, parada i inne atrakcje

Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego nastąpi w tym roku 11 maja o godzinie 14. na Targu Rybnym. Wydarzenie składa się z wielu imprez, które przyciągną nie tylko żeglarzy i motorowodniaków, ale również mieszkańców miasta i turystów.

Otwarcie sezonu organizowane jest w grodzie nad Motławą od kilkunastu lat i dorobiło się już własnej, barwnej i widowiskowej tradycji. Organizatorzy i współorganizatorzy przedsięwzięcia – Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu, Dom Armatorski POLsail – poprzez uroczyste podniesienie bandery na maszcie flagowym, widowiskową paradę jednostek na Motławie oraz inne atrakcje, chcą przybliżyć wszystkim ten sposób rekreacji i spędzania wolnego czasu – na wodzie i pod żaglami.

Wprawdzie główna, oficjalna część uroczystości zaplanowana jest na godzinę 14, to sporo będzie działo się w mieście i na Zatoce Gdańskiej od samego rana. W programie znajdą się m.in.: zwiedzanie gdańskich oldtimerów, czyli wiekowych jednostek pływających, przejażdżki łodziami motorowymi z ratownikami wodnymi, pokazy ratownictwa wodnego, dynamiczne ewolucje fly-board czy koncert chóru Zawisza Czarny. Chętni będą mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku DKMS. Główna scena imprezy zlokalizowana będzie przy nabrzeżu na Targu Rybnym, na pokładzie żaglowca „Baltic Beauty”.

Do największych atrakcji należeć będzie z pewnością widowiskowa parada jednostek uczestniczących w imprezie, które zaprezentują się widzom płynąc w barwnym szyku na Motławie. Czeka nas zatem sobota pełna morskich, wodnych wrażeń dla najmłodszych i dla tych starszych.

Jedną z imprez wpisanych w program tego dnia są regaty o Puchar Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego 2019 na trasie Gdynia-Gdańsk Nowy Port. Puchar zorganizowany przez Jachtklub Stoczni Gdańskiej i Pomorski Związek Żeglarski, to dla wszystkich żeglarzy atrakcyjny sposób dotarcia na uroczystości inauguracyjne, w szczególności na Paradę Jachtów, stanowiącą chyba najbardziej spektakularną częścią święta wszystkich żeglarzy.

Jak zgłosić się do zawodów? To proste – wystarczy 11 maja przekroczyć linię startu między godziną 9.15 a 9.30, oraz stawić się na mecie przed godziną 12. Każdy, kto zmieści się w tych ramach czasowych zostanie uznany za uczestnika regat. Uczestnicy zostaną sklasyfikowani w kategorii jachtów kabinowych bez wyrównania.

Wyścig jest żeglarską imprezą amatorską. Wręczenie Pucharu nastąpi na pokładzie żaglowca „Baltic Beauty” po uroczystym otwarciu sezonu żeglarskiego przez władze Gdańska.

Zawiadomienie o regatach

Mapa 1 , Mapa 2

Program Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego 2019

9.15 do 9.30 – Start Pucharu Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego 2019 na Górkach Zachodnich
12.45 – zbiórka jednostek biorących udział w paradzie na obrotnicy przy Polskim Haku
12.40 – pokaz ratowniczy na akwenie przy Targu Rybnym
13.00 – parada jednostek na Motławie
14.00 – oficjalne otwarcie sezonu wraz z podniesieniem bandery oraz koncert Chóru Zawisza Czarny
15.00 – pokaz fly board
15.40 – Biesiada żeglarska oraz koncert na pokładzie Baltic Beauty. Wystąpią Żeglarze Portowi

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ