< Powrót
2
października 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
ministerstwa
Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w latach 2006-2007 i 2015-2020.

Gospodarka morska i sport bez samodzielnych ministerstw

Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski – tak będą się nazywały nowe instytucje, które zastąpią likwidowane ministerstwa – Sportu oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W środę 30 września premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy kształt rządu. W wyniku zmian, które wejdą w życie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, likwidacji ulegną m.in. dwa ministerstwa, których działalność mocno wpływała na żeglarstwo – Ministerstwo Sportu oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W wyniku zmian Ministerstwo Sportu zostanie włączone do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powołane do życia zostanie też Rządowe Centrum Sportu, na którego czele stanie wicepremier i minister resortu Piotr Gliński.

– Mam nadzieję, że sport nadal będzie miał swoje miejsce i będzie funkcjonował właściwie – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Naszym zadaniem jest, żeby za pomoc państwa odwdzięczać się wynikami sportowymi.

Ministerstwo Sportu tylko dwukrotnie było samodzielnym resortem – w latach 2005-2007 i 2019-2020.  Między 2007 a 2019 rokiem istniało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a w 2004 i 2005 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Przed 2004 rokiem tą dziedziną zajmowały się urzędy – m.in. Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki, Urząd Kultury Fizycznej i Sportu oraz Polska Konfederacja Sportu.

ministerstwa

Likwidacji ulegnie także Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Większość jego działów, czyli żeglugę śródlądową, gospodarkę morską i rybołówstwo, przejmie Ministerstwo Infrastruktury. Gospodarka wodna trafi z kolei do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodatkowo powołany zostanie Główny Urząd Morski, który zajmie się bliżej nieokreślonymi zadaniami z zakresu gospodarki morskiej i rybołówstwa. Na jego czele stanie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej także istniało dwukrotnie – w latach 2006-2007 oraz 2015-2020. W pozostałych okresach większość działów podlegała m.in. Ministerstwu Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwu Infrastruktury, Ministerstwu Rolnictwa i Ministerstwu Środowiska.

Rząd po rekonstrukcji powinien zostać powołany przez prezydenta w przyszłym tygodniu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ