< Powrót
11
lipca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe PZŻ
Sailing
Triumfatorzy II rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

GSD 2022: eSailing i walka o tytuł klubowego mistrza Polski

Pierwsze rozgrywki w ramach Gdynia Sailing Days za nami. Poznaliśmy zwycięzców esportowych regat PGE eGdynia Sailing Days oraz triumfatorów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Od godziny 12 w piatek 8 lipca na plaży miejskiej w Gdyni 10 zawodników rywalizowało w wirtualnych regatach. Na najwyższym stopniu podium stanął Andrzej Stępkowski (Suwałki), drugie miejsce wywalczył Andrzej Trella (Yacht Klub Rewa), zaś brązowy medal trafił w ręce Krzysztofa Warywody (Nauicus YC Olsztyn), który obecnie jest wśród trzydziestu najlepszych zawodników w esalingu na świecie. Fani esportu mieli idealne warunki do kibicowania swoim ulubionym graczom, dzięki relacji na żywo, którą komentowali ambasadorzy PGE Sailing Team – Paweł Tarnowski i Radosław Furmański.

Andrzej Stępkowski zwycięzca turnieju esailingowego.
Fot. Robert Hajduk

– Wiek nie gra roli – komentuje złoty medalista PGE eGdynia Sailing Days Andrzej Stępkowski. – Tym razem wygrało doświadczenie. Nigdy nie grałem w żadne gry komputerowe. Mówię sobie, że ja tu nie gram, a żegluję przez internet. Finał w moim wykonaniu to była rozgrywka taktyczna. Widziałem, że moi najgroźniejsi rywale rywalizują ze sobą bezpośrednio i nie chciałem się do tej walki mieszać, by uniknąć kolizji. Znalazłem trochę wiatru z boku trasy i udało mi się odjechać.

Przez cały weekend na gdyńskiej plaży odbywała się największa w Polsce impreza esportowa organizowana przez Polską Ligę Esportową przy współpracy z Gdynia Sailing Days i PGE Polską Grupą Energetyczną. Oprócz esailingu, fani esportu na żywo mogli obserwować zmagania najlepszych drużyn gamingowych w kraju, które rywalizowały w turniejach Counter Strike: Global Offensive i Valorant. Odbyły się też pokazowe pojedynki w FIFA z udziałem gwiazd polskiego YouTube.

– Przez te trzy dni dopisała nam pogoda i odwiedziło nas mnóstwo fanów esportu, ale też turystów, którzy mieli okazję zapoznać się ze wszystkimi działaniami, które prowadzimy – mówi prezes Polskiej Ligi Esportowej Paweł Kowalczyk. – Wisienką na torcie były regaty PGE eGdynia Sailing Days, fantastyczne uczucie. Pokazujemy, że sport tradycyjny i esport mogą pięknie się łączyć, możemy wspólnie razem edukować i promować dyscyplinę sportu jaką jest żeglarstwo w formie tradycyjnej, jak i cyfrowej. Same pozytywy! Dziękujemy Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu za pomoc przy organizacji eventu. Liczę, że w nowej odsłonie powrócimy w przyszłym roku.

Jeśli chodzi o tradycyjną formę żeglarstwa, to w pierwszy weekend Gdynia Sailing Days na Zatoce Gdańskiej odbywała się zacięta rywalizacja w ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Na starcie stanęło 18 załóg, a regaty były drugą eliminacją cyklu, który na koniec wyłoni klubowego mistrza Polski w żeglarstwie. Komisji regatowej udało się rozegrać większość z zaplanowanych wyścigów. Pewne zwycięstwo zapewniła sobie gdyńska załoga Balex YKP Gdynia, wygrywając klasyfikację trzynastoma punktami. Drużyna ta broni tytułu wywalczonego rok temu. W Gdyni załoga prowadzonego przez doświadczonego Rafała Sawickiego aż dziewięć wyścigów przypłynęła w pierwszej trójce. Balex YKP Gdynia również zajmuje pozycję lidera w rankingu generalnym Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

– Gdynia Sailing Days to zawsze była świetna impreza – podsumowuje Rafał Sawicki. – Pamiętam, jak jeszcze startowałem jako zawodnik na klasie 470 i nawet wygrywałem te regaty. Teraz znowu się ścigamy, tym razem w Polskiej Lidze Żeglarskiej. Wygraliśmy i odczarowaliśmy, jeśli chodzi o ligę gdyński akwen, ponieważ w poprzednich latach nie było aż tak kolorowo. Wygrywamy kolejne regaty w ekstraklasie i umacniamy się na pozycji lidera. Cieszymy się, że na własnym akwenie mogliśmy zwyciężyć, reprezentując właśnie YKP Gdynia.

Ostatni kurs pełny ostatniego wyścigu zaważył o ostatecznym miejscu Pogoni Szczecin. Załoga Tadeusza Kubiaka srebro miała „w garści”, jednak Kuba Pawluk z Legią Warszawa zmienił scenariusz szczecińskiego sternika. Ostatecznie na drugiej pozycji uplasowała się załoga ze stolicy, zaś brązowe medale zawisły na szyi zawodników z zachodniopomorskiego.

Wyniki 2. rundy Ekstraklasy:

 1. Balex YKP Gdynia – 43 pkt
 2. Legia Warszawa – 57 pkt
 3. Pogoń Szczecin – 58 pkt
 4. AZS Politechnika Gdańska – 60 pkt
 5. Yacht Club Gdańsk – 62 pkt
 6. AZS AWFiS Gdańsk – 62 pkt
 7. YKP Szczecin – 63 pkt
 8. AZS WAT Warszawa – 63 pkt
 9. KS Iskra AMW Gdynia – 67 pkt
 10. Sztorm Grupa – 68 pkt
 11. Sport Vita Ski&Sail – 69 pkt
 12. Yacht Club Białołęka – 70 pkt
 13. UKS Żeglarz Wrocław – 71 pkt
 14. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 75 pkt
 15. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 81 pkt
 16. Yacht Club Sopot – 90 pkt
 17. Odyssey Sailing Club – 99 pkt
 18. Miasto Gliwice KW Garland – 107 pkt

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po dwóch rundach:

 1. Balex YKP Gdynia – 36 pkt
 2. Legia Warszawa – 33 pkt
 3. Yacht Club Gdańsk – 31 pkt
 4. AZS AWFiS Gdańsk – 28 pkt
 5. Pogoń Szczecin – 26 pkt
 6. YKP Szczecin – 26 pkt
 7. AZS WAT Warszawa – 23 pkt
 8. KS Iskra AMW Gdynia – 19 pkt
 9. UKS Żeglarz Wrocław – 19 pkt
 10. AZS Politechnika Gdańska – 17 pkt
 11. Sztorm Grupa – 17 pkt
 12. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 16 pkt
 13. Sport Vita Ski&Sail – 13 pkt
 14. Yacht Club Białołęka – 13 pkt
 15. Yacht Club Sopot – 10 pkt
 16. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 7 pkt
 17. Miasto Gliwice KW Garland – 5 pkt
 18. Odyssey Sailing Club – 3 pkt

Kolejna runda Ekstraklasy odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia na wodach szczecińskiego jeziora Dąbie.

A już w poniedziałek 11 lipca kolejne regaty w ramach Gdynia Sailing Days. W nadmorskiej, gdyńskiej scenerii w mistrzostwach Polski rywalizować będą żeglarze w klasie O’pen Skiff, a w zawodach o Puchar Miasta Gdyni zawodnicy z klas ILCA4, ILCA6 oraz ILCA7.

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (partner strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (partner główny).

Sponsorzy wydarzenia: Ghelamco Poland, Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia)

Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao, STU ERGO Hestia, Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Garmin Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Ball), Blue Media, Polska Liga Esportowa, Zakład Porcelany Stołowej Lubiana, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Chocian Sailing, ClickMeeting, Texet Poland, KINDER Joy of moving, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, Polska Liga Żeglarska, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat, Polska Fundacja Narodowa

Partner technologiczny: Orange Polska

Patroni medialni: Wirtualna Polska, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Anywhere, Express Biznesu, nowezagle.pl, Trojmiasto.pl, TVP3 Gdańsk, TVP Sport, Radio Gdańsk, Żeglarski.info

Patroni honorowi wydarzenia: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ