< Powrót
17
stycznia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
gdyniasport.pl
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Hanna Dzik.

Hanna Dzik Sportowcem Roku w Gdyni

W poniedziałek 16 stycznia w Teatrze Muzycznym w Gdyni, na Gali Gdyńskiego Sportu, Hanna Dzik, mistrzyni świata w klasie 420 (razem z Julią Szmit), otrzymała tytuł Sportowca Roku 2016. Wyróżniono również jej trenera Pawła Nowakowskiego w kategorii Trener Roku, a Natalia Kuczys została Nadzieją Gdyńskiego Sportu 2016.

– To duże wyróżnienie, znalazłam się w gronie wspaniałych sportowców, z wielkimi osiągnięciami – mówi Hanna Dzik. – Ta nagroda naprawdę wiele dla mnie znaczy.

Choć sporo wskazywało, że zawodniczka w tym roku zacznie żeglować w olimpijskiej klasie 470 (Paweł Nowakowski: Klasa 420 mocna jak nigdy), to nie kończy ona jeszcze przygody z klasą 420.

– Julka (Julią Szmit – red.) przesiada się na 470, a ja zostaję na 420. Stworzę duet z moją o rok młodszą siostrą Basią, która od roku pływa w tej klasie. Bierzemy się za siebie, chodzimy na siłownię i na razie potrzebujemy treningu. W lutym jedziemy do San Remo, na nasze pierwsze zgrupowanie na jednej łódce. Mam nadzieję, że wrócimy całe, bo między rodzeństwem różnie bywa (śmiech). Będzie to wyzwanie, ale myślę, że możemy razem stworzyć coś fajnego.

Hanna Dzik (Yacht Klub Polski Gdynia) razem z Julią Szmit (MBSW UKŻR Giżycko) przez dwa sezony wspólnie pływały w klasie 420. Dziewczyny w ubiegłym roku dwukrotnie zdobyły mistrzostwo świata juniorów ISAF, mistrzostwo świata oraz wicemistrzostwo Europy. 3 grudnia na VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej zawodniczka z Gdyni otrzymała nagrodę Pomorskiego Związku Żeglarskiego Kryształowy Żagiel i tytuł Pomorskiej Żeglarskiej Juniorki Roku 2016.

Gdynia doceniła nie tylko mistrzynię świata w klasie 420, ale i jej trenera, Pawła Nowakowskiego (YKP Gdynia), który otrzymał wyróżnienie w kategorii Trener Roku 2016.

– Bardzo się cieszę, że moja praca została doceniona – mówi Paweł Nowakowski. – Wprawdzie od klubu dostawałem już nagrody, ale to pierwsze takie wyróżnienie od miasta. Jeszcze bardziej mnie cieszy, że moja podopieczna została Sportowcem Roku. Niestety nie mogłem odebrać nagrody osobiście, bo jestem na zgrupowaniu w San Remo.

Nadzieją Gdyńskiego Sportu 2016 roku została z kolei Natalia Kuczys (MKŻ Arka Gdynia), żeglująca w klasach O’pen Bic i Laser 4,7.

– Natalia ma duży talent i jest bardzo pracowita – mówi Andrzej Lutomski, komandor MKŻ Arka Gdynia. – Wiele czasu spędza na wodzie, a teraz jest w Hiszpanii na drugim zgrupowaniu w okresie zimowym. Radziła sobie w Optimiście, na O’pen Biku, a teraz na Laserze 4,7. W tym roku Natalię czeka O’pen Bic North America Cup na Bermudach, a w klasie Laser 4,7 mistrzostwa Europy i ogólnopolska olimpiada młodzieży.

Żeglarka w 2016 roku zdobyła wicemistrzostwo świata w klasie O’pen Bic, a na VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej otrzymała tytuł Pomorskiego Żeglarskiego Talentu Roku 2016 oraz czek na 1000 złotych ufundowany przez Fundację Helios.

Hanna Dzik
Rocznik 2000 r. Zawodniczka Yacht Klubu Polski Gdynia. Wraz z Julią Szmit zdobyły m.in. mistrzostwo Polski w klasie 420 w 2015 roku, mistrzostwo świata i dwa mistrzostwa świata juniorów ISAF w 2016 roku.

Paweł Nowakowski
Urodzony w 1977 roku, był zawodnikiem klas 420 i 470 w Yacht Klubie Polski Gdynia. Ukończył AWFiS w Gdańsku. Jest trenerem w YKP Gdynia i w kadrze narodowej oraz prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Klasy 420.

Natalia Kuczys
Rocznik 2002 r. Zawodniczka MKŻ Arka Gdynia. W 2014 roku była trzecia na Mistrzostwach Świata w klasie O’pen Bic w Travemünde. W 2015 roku na mistrzostwach Europy w tej klasie zdobyła złoty medal, a rok później na mistrzostwach świata srebrny medal.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ