< Powrót
29
stycznia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Hanna Pruchniewska
Hanna Pruchniewska podczas Memoriału Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega.

Hanna Pruchniewska: Rocznicę zaślubin mamy zapamiętać na zawsze

W poniedziałek 10 lutego w Pucku obchodzona będzie setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska opowiedziała nam o tym, co zaplanowano z tej okazji.

10 lutego 1920 roku dowodzący Frontem Pomorskim generał Józef Haller w Pucku dokonał uroczystych zaślubin Polski z morzem, przypieczętowując tym samym przyłączenie Pomorza do odrodzonej Rzeczypospolitej. Żeglarskie obchody tego wydarzenia zainaugurowane zostały 9 grudnia na XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej, na której pokazano trzy filmy: poświęcone zaślubinom 10 lutego 1920 rokuojcom Polski Morskiej i generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, który był jednym z twórców naszego żeglarstwa.

Już za niespełna dwa tygodnie, w poniedziałek 10 lutego, w Pucku odbędą się główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Opowiedziała nam o nich Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

– Puck jest już przygotowany na zbliżające się obchody stulecia zaślubin Polski z morzem?

– Przygotowania cały czas trwają, a rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Postanowiliśmy zaproponować nie tylko uroczystości oficjalne w pięknej oprawie, ale też wiele innych ciekawych wydarzeń. Wszystko po to, by w różnych formach przekazu dotrzeć do różnego odbiorcy i każdej grupy społecznej.

– Co zatem przygotowało miasto z tej okazji?

– Tak zaplanowaliśmy wydarzenia, aby móc poczuć atmosferę tamtych lat i zrozumieć, co oznaczało dla Polski uzyskanie dostępu do morza. Stąd gotowanie zupy rybnej w wielkim kotle  i VI Zaślubinowe Morsowanie, 10 wystaw w mieście – plenerowych i wewnętrznych, Pucki Bal Zaślubinowy i inne atrakcje. Informacje o wszystkich wydarzeniach znaleźć można na stronie www.zaslubiny.miastopuck.pl.

– Wydarzenia znacznie wykraczają poza 10 lutego – Puck świętuje zaślubiny przez niemal miesiąc. Dlaczego postanowiliście iść tak szeroko?

– Zaczynamy 1 lutego, kończymy 29 lutego. Cały miesiąc pełen jest wydarzeń oficjalnych, artystycznych, sportowych. Miesiąc, w którym nie da się nie zauważyć tej setnej rocznicy. Dzięki temu jest nadzieja, że przemycimy pewne cele edukacyjne, ale też wzmocnimy wspólnotę, dumną z tego faktu. Mamy tę rocznicę zapamiętać już na zawsze.

– W pozostałych miesiącach roku też miasto planuje organizację wydarzeń w ramach stulecia zaślubin?

– Tak. Rok 2020 uznany jest przez Sejm RP Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. Przez cały rok będziemy świętować. Na przykład 27 czerwca zapraszamy na XXII Światowy Zjazd Kaszubów w czasie Pielgrzymki Rybackiej. Jakież to symboliczne w kontekście tego, co wydarzyło się 10 lutego 1920 roku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ