< Powrót
2
sierpnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
mat. prasowe
zlot

Harcerski zlot na lądzie i na wodzie

6 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej rozpocznie się Zlot Związku Harcerstwa Polskiego Gdańsk 2018. W imprezie weźmie udział niemal 14 tysięcy harcerzy i harcerek z całej Polski. W programie nie zabraknie wydarzeń związanych z żeglarstwem i edukacją morską.

Podczas czwartkowej (2 sierpnia) konferencji prasowej organizatorzy zaprezentowali program harcerskiego święta i oprowadzili dziennikarzy po najważniejszych punktach miasteczka zlotowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, naczelniczka ZHP harcmistrzyni Anna Nowosad, jej zastępca harcmistrz Karol Gzyl, Adam Kasprzyk, rzecznik Energi i przedstawiciele samorządu mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej.

Harcerze zamieszkają w namiotach, które są właśnie rozstawiane na sobieszewskich polach. Będą mieli do dyspozycji zaplecze socjalne, a nawet kilka sklepów sieci Biedronka, które zmieściły się w ogromnych namiotach rozstawionych w kilku punktach miasteczka. Wyznaczono też miejsca, w których realizowane będą zajęcia edukacyjne, w ramach sześciu modułów przygotowanych przez organizatorów na zlot: Źródło, Dziedzictwo, Natura, Służba, Rozwój, Cywilizacja i Kalejdoskop. Ceremonie otwarcia i zamknięcia oraz Dzień Regionów będą kulminacją zlotu.

– Nasze zajęcia będą prowadzone w trzech punktach – wyjaśnia harcmistrz Artur Sarnowski, koordynator wodniackiego modułu Źródło. – Pierwszym jest plaża zlotowa, gdzie przeprowadzimy cykl zajęć z ratownictwa wodnego dla kilkuset uczestników. Jeden dzień zarezerwowany został na zajęcia nurkowe. Harcerze i harcerki będą mogli też korzystać z kąpieliska miejskiego. Kolejny punkt przewidziany jako miejsce naszych zajęć to Marina Błotnik. Tam odbywać się będą zajęcia dla najmłodszych na Optimistach oraz dla starszych harcerzy, między innymi na kajakach. W sumie do naszej dyspozycji będzie kilkadziesiąt jednostek. Natomiast trzeci nasz punkt, to nabrzeże przy Hotelu „Renusz” w Sobieszewie. Tam będzie tymczasowe miasteczko wodne zbudowane specjalnie z okazji naszego zlotu. W tym rejonie będziemy pływać na jachtach, począwszy od klasy Puck, przez Balty, Nefryty i wielu innych. Stamtąd wypływać będziemy w rejsy rekreacyjne po rozlewisku Wisły i Zatoce Gdańskiej.

Poza zajęciami na wodzie uczestnicy zlotu będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych na lądzie. Wśród nich będą zadania programowe poszerzające umiejętności młodego jungi. Ogółem w module Źródła, który będzie realizowany od 9 sierpnia, znajdzie się ok. 20 rodzajów zadań obejmujących różnorodną tematykę związaną z zagadnieniami morskimi i żeglarskimi.

Wszystkie zajęcia na wodzie będą zabezpieczane przez wykwalifikowanych, doświadczonych ratowników wodnych – zarówno od strony lądu, plaży i akwenu, który będzie patrolowany przez statek osłonowy, służący w razie konieczności pomocą jachtom i ich załogom.

Zlot, objęty patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, wpisujący się w program wydarzeń Niepodległa 2018, zakończy się 16 siepnia. Jest on częścią jubileuszu 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

Patronem Modułu Źródła realizowanego w ramach Zlotu ZHP Gdańsk 2018 jest Pomorski Związek Żeglarski. PoZŻ wspiera harcerzy w komunikacji z klubami żeglarskimi i instytucjami morskimi.

Partnerem zajęć wodniackich jest gmina Cedry Wielkie, która udostępniła do dyspozycji harcerzy Marinę Błotnik. W tej kwestii z harcerzami współpracuje Łukasz Żarna, komandor Gdańskiego Klubu Morskiego „Cedrus”, który zarządza mariną. Partnerami są także Narodowe Centrum Żeglarstwa oraz firmy Pro-Air i VBW Engineering z Gdyni.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ