< Powrót
6
października 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
arch. JKM „Gryf” Gdynia
proporzec
Leonid Teliga na „Opty”.

Harcerze powalczą o Proporzec Leonida Teligi

Środowiska reprezentujące drużyny, szczepy i zespoły pilotów chorągwi zameldowały naczelniczce ZHP, hm. Annie Nowosad, gotowość do uczestnictwa, wspierania bądź kibicowania we Współzawodnictwie Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi. 

Naczelniczka ZHP przyjmowała meldunki na pokładzie flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny” za pośrednictwem internetu. Harcerze meldowali się ze swoich baz, stanic, harcówek, a także z wody. 23. Wodna Olsztynecka Drużyna Harcerska „Ancora” zameldowała gotowość do wspierania współzawodnictwa z jachtu zacumowanego nad jeziorem Pluszne. Zespół pilota Chorągwi Stołecznej z pokładu „Warszawskiej Nike”, zespół pilota Chorągwi Gdańskiej z „Zawiszy Czarnego”, a Szczep Reaktywacja z Redy z pokładu wyciągniętego już z wody na zimowanie jachtu „Reaktor”.

W czasie wirtualnego spotkania hm. Rafał Klepacz, kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, połączył się z uczestnikami spod pomnika Leonida Teligi w Gdyni i przedstawił życiorys kapitana oraz szczegóły jego rejsu dookoła świata.

Zainaugurowane po długiej przerwie Współzawodnictwo Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi ma charakter całoroczny. W czerwcu 2021 chorągwie wytypują najlepsze drużyny do udziału w finale zaplanowanym na 8-10 października w Perkozie. Tam reprezentacje drużyn czekają trzy dni zmagań. Trzeba będzie wykazać się umiejętnością żeglowania na różnych typach jachtów, wiosłowania na różnych typach łodzi wiosłowych, znajomością kultury marynistycznej, ratownictwa wodnego, prac bosmańskich, nawigacji.

Zwycięska drużyna otrzyma przechodnie trofeum – model żaglowca „Opty” wraz z Proporcem Leonida Teligi. Będzie też miała prawo przypiąć błękitną wstęgę do swojego proporca lub sztandaru, a nazwa drużyny zostanie wygrawerowana na obudowie trofeum. Drużynowy zwycięskiej drużyny będzie miał prawo podnosić proporzec drużynowego drużyny Teligi, przedstawiający głowę niedźwiedzia.

Leonid Teliga w latach 1967 – 1969 opłynął samotnie kulę ziemską na jachcie „Opty”. W czasie podróży miał ze sobą proporzec zastępu Niedźwiedzi, którego był zastępowym w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mieszkał przed II wojna światową. Po powrocie z rejsu, 4 października 1969 roku, żeglarz przekazał proporzec naczelnikowi ZHP. Ten dar stał się częścią nagrody.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ