< Powrót
7
stycznia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
CWM ZHP
„Zawiszy Czarnego”

Harcerze przypomną słynny rejs „Zawiszy Czarnego”

Dwudziestolecie opłynięcia przylądka Horn przez „Zawiszę Czarnego” wspominać będą 2 lutego w Gdyni harcerze i żeglarze. Będzie okazja do obejrzenia zdjęć i posłuchania opowieści.

Był to jeden ze słynniejszych rejsów flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego. Po okrążeniu świata w latach 1989-1990 i udziale w regatach Columbus 92, w 1998 roku „Zawisza Czarny” ponownie wypłynął w dalszą wyprawę.

– Celem rejsu było opłynięcie Ameryki Południowej oraz udział w 19. Światowym Jamboree Skautowym w Valparaíso w Chile – tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Centrum Wychowania Morskiego ZHP. – Udało się przy tym dwukrotnie opłynąć przylądek Horn oraz odwiedzić Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego.

Z tej okazji w sobotę 2 lutego w budynku Centrum Wychowania Morskiego ZHP zorganizowane zostanie okolicznościowe spotkanie. Będzie okazja do obejrzenia wystawy kilkunastu najlepszych fotografii wykonanych przez uczestników rejsu. Nie zabraknie też prelekcji i opowieści, które snuć będą m.in. kapitan Waldemar Mieczkowski, który prowadził „Zawiszę Czarnego” przez większość tego rejsu, oraz publicystka i dziennikarka Mira Urbaniak.

Fot. Jan Dobrogowski

Nie będzie to jedyne takie rocznicowe spotkanie w tym roku – w sierpniu harcerze wspominać będą Rejs Pokoju, który również odbył się 20 lat temu. W ramach tej inicjatywy na pokładzie „Zawiszy Czarnego” znaleźli się mieszkańcy skonfliktowanych krajów – Palestyńczycy i Żydzi, Serbowie i Bośniacy oraz Turkowie i Grecy cypryjscy – którzy wspólnie pływali po Morzu Śródziemnym.

Spotkanie z okazji 20-lecia przejścia „Zawiszy Czarnego” przez przylądek Horn odbędzie się w sobotę 2 lutego o godzinie 15 w budynku CWM ZHP przy al. Jana Pawła II 5. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ