< Powrót
21
sierpnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
ZHP
harcerze
Harcerze przejmują klucz do bram Gdańska. Od lewej: komendant Gdańskiej Chorągwi hm. Artur Glebko, naczelniczka ZHP Anna Nowosad i jej zastępca hm. Karol Gzyl.

Harcerze spotkali się u Źródła

Jednym z fundamentów zakończonego niedawno Zlotu ZHP w Gdańsku był program Źródło, poświęcony wodzie i aktywnościom z nią związanym. Każdego dnia uczestniczyło w nim ok. 1000 młodych ludzi.

Zlot trwał od 6 do 14 sierpnia. Miasteczko namiotowe powstało na Wyspie Sobieszewskiej, a mieszkało w nim w sumie ok. 14 tys. młodych ludzi z całej Polski. Nie zabrakło gości z zagranicy, w tym z tak odległych miejsc jak Nepal.

Zlotowi towarzyszyły zajęcia w ramach sześciu modułów przygotowanych przez organizatorów: Dziedzictwo, Natura, Służba, Rozwój, Cywilizacja, Kalejdoskop i oczywiście Źródło. W programie tego ostatniego modułu poza pływaniem na jachtach po rozlewisku Martwej Wisły, przewidziano zajęcia z ratownictwa wodnego, naukę nurkowania, ale był też czas na plażowanie.

Przebieg i realizację zadań związanych z modułem „Źródła” podsumowuje w rozmowie z Żeglarski.info naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrzyni Anna Nowosad.

– Nie wyobrażaliśmy sobie zlotu nad morzem bez modułu programowego, który pozwalałby choć w pewnym stopniu „dotknąć” spraw morskich, wody i aktywności z nią związanych – mówi Anna Nowosad. – Wielu uczestników tego wydarzenia to dzieci i młodzież na co dzień mieszkające daleko od morza. Dla nich zajęcia na kajakach, żaglówkach, czy na plaży to coś nowego, nieznanego. Ci harcerze i harcerki nie znają w praktyce zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, nie mówiąc już o takim akwenie jak zatoka czy otwarte morze. Dlatego ważne było, żeby mieli okazję z tym wszystkim zetknąć się podczas zlotu. Cieszymy się, że udało się zrealizować nasze założenia i każde gniazdo chorągwiane uczestniczyło w zajęciach na wodzie.  Oczywiście, w ZHP działają też drużyny wodniackie. Jeśli chodzi o ich działalność, to mówimy raczej o wychowaniu wodnym czy wodniackim, a nie morskim, bo nasi harcerze mieszkają i funkcjonują w różnych regionach Polski. Najczęściej nie mają dostępu do morza i realizują swoją aktywność na innych akwenach. Również dla nich pobyt nad morzem był ciekawym doświadczeniem i wyzwaniem. Warto też zaznaczyć, że nasi harcerze wodniacy bardzo zaangażowali się w przygotowanie całego modułu i wywiązali się ze swoich zadań znakomicie. To zaangażowanie zaowocowało deklaracją, że będą chcieli przygotować podobny moduł na europejski zlot skautowy, The European Jamboree, który odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej w 2020 roku.

Patronem Modułu Źródła realizowanego w ramach Zlotu ZHP Gdańsk 2018 był Pomorski Związek Żeglarski. PoZŻ wspierał harcerzy w komunikacji z klubami żeglarskimi i instytucjami morskimi.

Partnerem harcerskich zajęć na wodzie była gmina Cedry Wielkie, która udostępniła do dyspozycji harcerzy Marinę Błotnik. Modułowi Źródło partnerowały także Narodowe Centrum Żeglarstwa oraz firmy Pro-Air i VBW Engineering z Gdyni.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ