< Powrót
4
grudnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Morskiego Hufca Puck
Morskiego Hufca
Uroczystość wodowania jachtów klasy BM w 1938 roku w Pucku.

Harcerze upamiętnią stulecie Morskiego Hufca Puck

Powstaje książka o stuleciu harcerstwa w Pucku! Harcerze z Morskiego Hufca ZHP poszukują zdjęć, dokumentów, wszelkich archiwaliów. Będą wdzięczni za każdy skrawek wspomnień.

Puccy harcerze mają się czym szczycić. Ich historia rozpoczęła się na początku lat 20. ubiegłego wieku od generała Józefa Hallera, ówczesnego komendanta Związku Harcerstwa Polskiego, który często gościł na Pomorzu.

– Właśnie on zainspirował nauczycieli ze szkoły powszechnej, którzy pod koniec 1922 roku postanowili zawiązać pierwszą drużynę harcerską – wyjaśnia hm. Ludwika Dębicka z Morskiego Hufca ZHP. – Później mocno współpracowali z generałem Hallerem, a drużyna otrzymała jego imię.

Morskiego Hufca

Jachty przy pierwszej przystani Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku w 1948 roku.
Fot. arch. Morskiego Hufca Puck

Uroczyste obchody planowane są na 2023 rok, ale Morski Hufiec Puck już zaczął przygotowania do godnego uczczenia setnej rocznicy powstania pierwszego zastępu.

– Chcemy pokazać, jak działali nasi poprzednicy, jakimi byli ludźmi – tłumaczy hm. Ludwika Dębicka. – O niektórych brakuje informacji w naszych zapiskach czy kronikach. Dlatego postanowiliśmy stworzyć z tego historię i przekazać innym w formie książki.

Morskiego Hufca

Przyrzeczenie harcerskie na jachcie „Alf” w latach 70.
Fot. arch. Morskiego Hufca Puck

Harcerze szybko zaczęli pływać po Zatoce Puckiej i pobliskich jeziorach, a w 1934 hm. Aleksander Wiecki powołał pierwszą żeglarską drużynę i wpadł na pomysł stworzenia Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Pomysł udało się zrealizować  dopiero pod koniec lat 50. W HOM organizowano wielkie, dalekomorskie wyprawy – m.in. na Morze Czarne, Morze Śródziemne, a nawet do Ameryki Południowej. Odbywały się tam też spartakiady, harcówki i rejsy po Zatoce Puckiej.

W Morskim Hufcu ZHP w Pucku powstał zespół, który zajmuje się zbieraniem i opracowywaniem materiałów. Najlepiej zrobić to osobiście w Morskim Hufcu (ul. Żeglarzy 1, 84-100 Puck). Niedługo zostanie też uruchomiona specjalna strona internetowa, która pomoże w ich przesłaniu.

Strona Harcerskiego Ośrodka Morskiego

Z kolei harcerze z drugiego końca Polski, z 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. Władysława Wagnera w Opolu, za pośrednictwem platformy Patronite, zbierają fundusze na bieżące utrzymanie jachtów i przystani oraz realizację projektów szkutniczych. Kto chce może pomóc.

Strona zbiórki na platformie Patronite

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ