< Powrót
4
sierpnia 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
archiwum „Białych Wilków”
z Płocka

Harcerze z Płocka płyną tratwą w poprzek Polski

Nie po raz pierwszy druhowie z 1. Maszewskiej Drużyny Harcerzy Bractwa Harcerskiej Bandery „Białe Wilki” płyną przez Polskę tratwą. Tym razem chcą dotrzeć z Płocka do Szczecina. Właśnie minęli półmetek trasy.

Przed harcerzami jeszcze 10 dni spływu, dziś planują zacumować w Poznaniu. W poniedziałek gościli m.in. na wycieczkowcu cumującym w Śremie.

– Pływamy tak od sześciu lat – mówi komandor drużyny Krzysztof Nowacki. –  Tym razem uznaliśmy, że skoro Polskę opłynęliśmy już prawie dookoła, czas przemierzyć ją w poprzek. Dlatego metę ustaliliśmy w Szczecinie, a trasa wiedzie przez Brdę, Wartę i Odrę. Po drodze przemierzymy trzy kanały i 19 śluz.

Trasa tegorocznego rejsu „Białych Wilków”.

Harcerze z Płocka trzykrotnie przemierzyli tratwą Wisłę. W 2016 r. dotarli nią na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.  Pływali też m.in po Bugu, przed rokiem poznali 630 km tej rzeki.

Stała załoga tratwy podczas tegorocznego rejsu liczy siedem osób. Na niektórych odcinkach płynie nią jednak aż dwanaście. Wśród nich przyjaciele Białych Wilków i harcerze oddelegowani przez drużyny, które chciałby pracować metodyką stosowana przez wodniaków z Płocka.

Bractwo Harcerskiej Bandery to jedyna w Polsce organizacja wychowująca dzieci i młodzież w oparciu o tradycje przedwojennego, ale i standardy współczesnego harcerstwa wodnego. Wodniacy z Płocka uważają, że zapomniana już dziś nieco metoda wychowania przez pracę doskonale się sprawdza w drużynach żeglarskich. Młodzież szybko widzi rezultaty całorocznej pracy przy budowie łódek, opiece nad sprzętem i infrastrukturą. Nagrodą są spływy polskimi rzekami. W przyszłym roku druhowie popłyną do Gdańska.

– Ostatni raz w Gdańsku byliśmy cztery lata temu – wyjaśnia komandor. – Wrócimy tam za rok. Mamy wśród nas młodych harcerzy, którzy jeszcze nigdy Wisłą nie płynęli. Bardzo chcą poznać królową polskich rzek.

Relacja z wyprawy na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ